// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyDánské dokumentární hvězdy září online! 48 hodin s CPH:DOX, 168 hodin s Michaelem Madsenem.

CPH_DOX_2014

Docallianční festivalová sezona se přesouvá do cílové rovinky, která vede směrem na sever! Poznejte hvězdy současné dánské dokumentaristiky – největší skandinávský festival CPH:DOX, který již od roku 2003 udává trendy nejenom na domácí, ale i světové filmové scéně, a snímky dánského audiovizuálního umělce Michaela Madsena. Společně vám v osmi dnech od 10. do 17. listopadu předvedou, proč se milovníkům současné progresivní kinematografie vyplatí upínat zraky právě k dánskému království!


Technologie, umění a mezi nimi člověk – fascinovaný, vystrašený, ohrožený i inspirovaný. Jaké jsou příběhy dnešní společnosti, která na jedné straně zažívá největší technologický boom ve své historii a na straně druhé tuto historii svými technologickými výdobytky roztáčí do nevídaných turbulencí? 11. ročník světově proslulého kodaňského festivalu CPH:DOX, jediného skandinávského zástupce platformy Doc Alliance, hledá nelehké odpovědi nejenom ve filmovém programu kinosálů, v rozsáhlém doprovodném programu, o němž si můžete přečíst zde, ale také online exkluzivně na DAFilms.cz!

Na celých 48 hodin od neděle 16. do pondělí 17. listopadu máte jedinečnou šanci ochutnat výjimečně lákavou porci filmových hitů letošního programu přímo u vás doma! Streamujte zdarma pětici dokumentárních snímků, na které si rozhodně vyplatí si přivstat.

Známý americký režisér Michael Kleiman přináší do online programu dokumentární snímek WEB, jenž získal cenu diváků na prestižní přehlídce DOC NYC Film Festival. V něm se noří do života chudých peruánských rodin, zatímco sleduje, jak se tyto rodiny poprvé noří do světa internetu, s nímž je jim umožněno pracovat díky programu One Laptop per Child. Je příslib totálního globálního propojení reálný, a hlavně, skutečně přínosný? Setkání s novou, a nikoliv virtuální společností zažívá také oceňovaný americký dokumentarista J. P. Sniadecki. Snímek THE IRON MINISTRY zpřítomňuje jeho putování rozsáhlou sítí čínské vlakové dopravy, prostřednictvím které prostupuje také jednotlivými vrstvami čínské společnosti. O specifickém a výjimečném kulturním setkání vypráví i dánský film PALESTINE MARATHON, jenž se na první pohled může zdát spíše fikcí nežli dokumentem. Sleduje totiž příběh dvou obyčejných Dánek, které jsou na území okupované Palestiny schopny zorganizovat mezinárodní maratonský běh.

Pohnutá setkání, avšak s vlastní minulostí, tematicky dominují taktéž poslední dvojici uváděných snímků. Intimní rodinný portrét otce alkoholika, který se po 20 letech závislosti vydává na novou střízlivou životní trať, snímá v dokumentu ME AND DAD – NO EXPECTATIONS OF APPLAUSE dánská režisérka Kathrine Ravn Kruse, talent festivalu CPH:DOX roku 2013. Žánr road movie do historie do festivalových 48 hodin přináší snímek AMERICAN INTERIOR. V něm se americký multimediální umělec Graff Rhys vydává po stopách svého vzdáleného předka, velšského cestovatele Johna Evanse, jenž se na konci 18. století vydal na americký kontinent objevovat velšsky mluvící kmeny. Rhys svoje putování zaznamenal nejenom prostřednictvím filmu, ale také hudebního alba a knihy.

Komu se nechce na kodaňskou festivalovou nadílku čekat až na konec týdne, ten se může do života dánské metropole pohroužit prostřednictvím krátkého snímku známého dánského režiséra * Michaela Madsena, Statistics of Copenhagen. Ten je společně se třemi dalšími snímky umělce, jehož díla se promítají nejenom v kinosálech, ale také ve světových galeriích, přístupný zdarma na portálu DAFilms.cz po celý týden. Nenechte si od pondělí 10. do neděle 16. Listopadu ujít autorovu dokumentární prvotinu Celestial Night: A Film on Visibility, krátký a cenami ověnčený snímek To Damascus: A Film On Interpretation a historicky první 3D dokument The Average of the Average, který ve 13 kapitolách ilustruje Madsenovo základní přesvědčení, že realita je mnohá a závisí pouze na našem úhlu pohledu a vyprávění.

Nechte se svádět vizuálně bohatým jazykem nejednoznačného a kreativního vypravěče Michaela Madsena v prvním listopadovém týdnu online na DAFilms.cz!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

the_iron_ministry_1

The Iron Ministry

Tie dao (Orig.) / 2014 / Čína, Spojené státy / 83 min

Oceňovaný americký dokumentarista J. P. Sniadecki strávil tři roky v čínských vlacích, kde zachytil veřejné a soukromé prostory, tváře a myšlenky čínských cestujících v jejich oslnivé šíři a ohromující intimitě...

Podrobně…

Statistics_of_Copenhagen

Statistics of Copenhagen

Statistics of Copenhagen (Orig.) / Dánsko / 2 min

“Můžete na základě informací z vaší databáze s jistotou říci, že Kodaň skutečně existuje? Můžete na základě informací z vaší databáze s jistotou říci, že se nejedná o data z jiného města? Nádherná, nádherná Kodaň!”

Podrobně…

Celestial_Night_1

Celestial Night: A Film on Visibility

Himmelnattens kejser - en film om synlighed (Orig.) / 2003 / Dánsko / 53 min

Snímek si klade otázku, co to znamená vidět. Ptá se, co je neviditelné kromě představivosti, a pojednává právě o této nepostradatelné schopnosti. V současném Japonsku pátrá po mytickém japonském císaři Amayonomikotovi, který byl slepý, a zamýšlí se nad dobou, kdy vidět neznamenalo věřit...

Podrobně…

To_Damascus_1

To Damascus

To Damascus – A Film On Interpretation (Orig.) / 2004 / Dánsko / 40 min

Nemůžeme rozumět všemu
a já myslím,
že je to tak dobře.

Podrobně…

The_average_of_the_average_1

The Average Of The Average

Middelfart i Gennemsnit (Orig.) / 2011 / Dánsko / 55 min

První dánský 3D dokument oceňovaného režiséra Michaela Madsena („Into Eternity“) se zabývá průměrností. Ale ne tak docela! Průměrnost totiž nelze jen tak napasovat do nějakého vzorce...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…