// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmy- 10.11.2014 9:24 -

Umění určovat trendy

CPHDOX

Největší filmová událost Skandinávského poloostrova nabírá na otáčkách. Kola svého výjimečného filmového a veřejného programu právě roztočil dánský festival CPH:DOX, jenž od roku 2003 udává trendy nejenom v oblasti dokumentárního filmu, ale i společenského dění. S jakými novinkami přichází letošní 11. ročník?

Všudypřítomné technologie, rozsáhlý digitální svět, pohlcující virtuální realita, nekonvenční robotika. Společnost, o níž jsme před lety četli ve sci-fi magazínech, se stává naší každodenní realitou a vstupuje do všech oblastí lidského života. Nevynechává ani filmový a umělecký svět, pro které se stává zdrojem inspirace, obav i fascinace. A právě toho si všímá rozsáhlý program již 11. ročníku nejvýznamnějšího skandinávského festivalu CPH:DOX, jenž otevírá dánskou metropoli dokumentárním fanouškům z celého světa od 6. do 16. listopadu.

Festival, jehož vlajkovou lodí se stala schopnost sledovat a určovat společenské i umělecké trendy, se ve svém programu ohlíží do minulosti pouze sporadicky. Pokud ano, pak právě proto, aby nám pověděl více o vlastní současnosti i napjatě očekávané budoucnosti. Jako výjimečný prostor pro reflexi se proto nabízí letošní zahajovací snímek, jenž je podpořen neméně výjimečným distribučním konceptem. Dokument dvojice autorů Anderse Østergaarda a Erzsébeta Rácze nesoucí jednoduchý, ale přesto všeříkající titul "1989" bude totiž 5. listopadu promítán nejenom v kodaňském koncertním sále, ale také hned ve 24 dalších evropských zemích. Kdo se do jedinečné spolupráce zapojil a kam na snímek zavítat mimo dánské festivalové centrum se dozvíte přímo z rozsáhlého seznamu.

Vizionářský tón ladí festival ve všech složkách svého listopadového programu. Oblíbená a hojně navštěvovaná konferenční platforma CPH:CONFERENCE pojmenovává letos hlavní festivalové téma napřímo. Celé dva dny přednášek uvádí pod hlavičkou ART, TECHNOLOGY & CHANGE. Pozadu však nezůstává ani dění ve filmových sálech. Promítána bude například samostatná dokumentární sekce "We Are the Robots" obsahující 11 snímků věnovaných vztahu člověka a překotného technického rozvoje. Pohled do budoucích forem komunikace doplní také reflexe nutnosti uvažovat nad novými formami ekonomického chování. Ve filmovém programu tak nechybí snímky zabývající se koncepty open source či virtuální měny.

V neposlední řadě pak ani v letošním roce festival nezapomíná svoje publikum překvapit zcela novým projektem. O stejný úspěch, s jakým se v minulém roce setkal programový nováček SWIM, platforma zaměřená na rozvoj a podporu cross-mediálních projektů, bude během 11. ročníku usilovat projekt MEGATRENDS, jenž zprostředkuje filmovým divákům setkání s mezinárodně respektovanými hosty z široké palety společenských aktivit. Mezi lídry prvního vydání bude patřit například novinář a politický aktivista Jacob Appelbaum, spolutvůrce softwaru TOR, jenž umožňuje zachovávat anonymitu uživatelů internetu, či Richard Wilkinson, vědec dlouhodobě se zabývající problematikou dynamiky nerovnosti ve společnosti a autor světoznámé publikace "The Spirit Level".

Jak je vidno, na začátku listopadu se rozhodně vyplatí pobývat v Kodani! Kdo však na dánský ostrov nedosáhne fyzicky, ten ať sáhne právě po nových technologiích - od 16. do 17. 11. máte na portálu DAFilms.cz jedinečnou šanci sledovat pětici dokumentárních snímků z aktuálního filmového programu!

Recommend this news itemNovinky

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

V pořadí již 9. vítězem unikátní filmové ceny Doc Alliance Selection Award se v neděli 7. srpna stala mladá režisérka Zaynê Akyol. Ocenění od roku 2008 uděluje mezinárodní platforma Doc Alliance. Původem kurdská filmařka dlouhodobě žijící v Kanadě převzala cenu během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu Locarno, spolu s oceněním z rukou ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance obdržela také finanční podporu budoucí tvorby ve výši 5 000 euro.

Číst dál…

- 8.8.2016 -

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Již od roku 2008 uděluje Doc Alliance mezinárodní cenu určenou především debutujícím režisérům. Ocenění Doc Alliance Selection Award napomáhá zviditelňovat výrazné autorské talenty a podporuje jejich budoucí tvorbu finanční odměnou 5 000 euro. I v roce 2016 síť Doc Alliance vybrala sedm výrazných snímků, které se ucházejí o titul již 9. vítěze ceny. Jméno nového držitele Doc Alliance Selection Award bude vyhlášeno 7. srpna 2016 během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu v Locarnu.

Číst dál…

- 13.6.2016 -

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Další novinky…