// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyRetrospektiva Viktora Kossakovského: Na filmu závislí

VK

Snímky hvězdy současného dokumentárního filmu, ruského režiséra Viktora Kossakovského, již procestovaly doslova celý festivalový svět. Poprvé však vstupují do virtuálního světa internetu, a prostřednictvím DAFilms.cz také přímo na obrazovky vašich počítačů, kde máte jedinečnou možnost sledovat režisérovu první světovou filmovou přehlídku! Nenechte si ujít sedm nejslavnějších dokumentů Viktora Kossakovského, které se zapsaly do moderní filmové historie. Sledujte režisérovu první světovou online retrospektivu po celé dva týdny od 19. ledna do 1. února 2015 zdarma!


„Netočte filmy, jestli bez toho dokážete žít,“ zní první z pravidel Viktora Kossakovského pro začínající filmové tvůrce. U originálního režiséra pak není překvapením, že jeho poslední rada naopak nabádá "Mými pravidly se neřiďte. Vymyslete si svá vlastní." A této rady se ve své tvorbě autor drží poctivě. Právě neotřelý poetický filmový přístup, díky němuž dokáže režisér zcela unikátním způsobem zachytit zdánlivě obyčejné momenty a lidské příběhy, učinil Kossakovského oblíbeným filmovým tvůrcem filmových kritiků i diváků. Za zmínku přitom stojí také výjimečné zvládnutí filmového řemesla, jímž se práce režiséra vyznačuje. Viktor Kossakovsky totiž ve svých snímcích vystupuje také v rolích kameramana, střihače a scénáristy.

Filmová online retrospektiva nabízí divákům hned sedm světově známých a na mnohých festivalech oceněných snímků. Nechybí mezi nimi průlomový dokument THE BELOVS, který v roce 1992 Viktoru Kossakovskému pomohl dosáhnout na přední příčky světového dokumentu, ze kterých již nesestoupil. Naopak, nárok na místo mezi těmi nejtalentovanějšími tvůrci režisér potvrdil hned o pět let později filmem WEDNESDAY 19. 07. 1961, který mu vynesl cenu na filmovém festivalu v Edinburghu a Karlových Varech. Etapu devadesátých let v retrospektivě zastupuje ještě snímek PAVEL AND LYALYA (A JERUSALEM ROMANCE), jenž opět nezůstal bez filmových ocenění a ceny si odnesl z prestižních festivalů IDFA a DOK Leipzig, i jeden z vůbec prvních autorových počinů LOSEV, natočený v roce 1989.

Režisérovu filmovou práci po roce 2000 reprezentuje humorně laděný snímek TISHE!, jejž autor nasnímal z okna své ložnice v ruském Petrohradě. Po dobu roku 2003 sledoval náhodné dění na ulici zarámované chystáním příprav města na oslavu třísetleté historie. Uveden je také dokument SVYATO, první část ze zamýšlené trilogie "Palindrome", v níž režisér zachycuje téma zrcadla, motivu lidského sebepoznání. Ve filmu Kossakovsky sleduje svého dvouletého syna, jenž má projít klíčovou iniciační zkušeností každého člověka - setkáním s vlastním obrazem. Hru s obrazy, zrcadlením, dvěma protipóly objektu a jeho odrazu Kossakovsky intenzivně zapojuje také do svého dosud posledního celovečerního filmu AŤ ŽIJÍ PROTINOŽCI!. Dobrodružné natáčení tohoto snímku i originální povahu a filmový přístup jeho tvůrce můžete blíže poznat prostřednictvím snímku WHERE THE CONDORS FLY, který světovou retrospektivu doplňuje.

Snímek AŤ ŽIJÍ PROTINOŽCI! představuje autorovu cestu po osmi zemských protipólech tvořených dvojicemi zemí: Čína - Argentina, Chile - Rusko, Havaj - Botswana, Nový Zéland – Španělsko. Přelidněná Šanghaj nachází svůj protipól v lidupusté argentinské náhorní planině, zatímco havajské sopce polykající žhavou lávu sekunduje poklidný život v botswanské vesnici. Prostřednictvím dechberoucích obrazů díky režisérovi postupně zjišťujeme, že v sobě tato zdánlivě vzdálená místa mohou ukrývat nečekané, humorné a místy až magické souvislosti.

Snímek AŤ ŽIJÍ PROTINOŽCI! mají možnost zdarma vidět diváci v následujících zemích: Česká republika, Slovenská republika, Dánsko, Portugalsko, Velká Británie, Řecko, Švédsko, Litva, Lotyšsko, Botswana a všechny země Latinské Ameriky.

Diváci z České republiky mají jedinečnou šanci setkat se přímo s režisérem během české kinopremiéry filmu AŤ ŽIJÍ PROTINOŽCI! v pátek 23. ledna v Praze, kdy Viktor Kossakovsky přednese také svoji FILMOVOU MASTERCLASS. O návštěvě režiséra se dočtěte více v novince. Snímek bude pro české diváky zdarma dostupný ode dne premiéry 23. ledna až do konce filmové přehlídky v neděli 1. února 2015.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Losev

Losev

Losev (Orig.) / 1989 / Rusko / 56 min

Jeden z Kosakovského mentorů mu kdysi řekl: „Jsou dva druhy inteligentních lidí. Jedni říkají, co už vědí, zatímco druzí mluví a přitom přemýšlejí a snaží se tak přijít na něco, co dosud nevěděli, co se jim samo vnukne.“ Viktor Kosakovskij si tuto pronikavou myšlenku vzal k srdci a stal se filmovým tvůrcem náležejícím k oné druhé kategorii.

Podrobně…

Belovy_1

The Belovs

Belovy (Orig.) / 1992 / Rusko / 58 min

Je to všechno velice jednoduché. Anna Fjodorovna Belova žije v malé vesničce. Je dvojnásobnou vdovou a nyní žije společně se svým bratrem Michailem Fjodorovičem. Občas je přijdou navštívit jejich dva další bratři Vasilij a Sergej Fjodorovič...

Podrobně…

Tishe_1

Tishe!

Tishe! (Orig.) / 2002 / Rusko / 80 min

Režisér Viktor Kosakovskij natočil z okna svého bytu dokument, který sám nazývá komedií. Během roku nekonečných příprav na oslavy 300 let od založení města natáčel několik metrů čtverečních na jedné ulici v Petrohradě. Uvidíme tak ženu, která si strká do kapsy kabátu sníh, opilce a policisty, mladé milence…

Podrobně…

Svyato_1

Svyato

Svyato (Orig.) / 2005 / Rusko / 33 min

Snímek uvozuje citát ze staré legendy: „Avšak v den, kdy člověk spatřil svůj vlastní obraz, se všechno změnilo.“ Ruské slovo „svjato“ znamená „šťastný, jasný a radostný“, ale také „považovaný za svatého“. Zároveň je to domácká podoba jména Svatoslav a jméno syna Viktora Kosakovského.

Podrobně…

Pavel_lyalya

Pavel & Lyalya

Pavel i Lyalya (Orig.) / 1998 / Rusko / 34 min

Starý muž leží na smrtelné posteli. Je jím ruský filmař Pavel Kogan. Žije společně se svou ženou Laylyou, rovněž filmařkou, v Jeruzalémě. Staří přátelé, kteří je přijeli navštívit z Ruska, o nich natáčí film. Atmosféra je uvolněná a domácí.

Podrobně…

Antipodas_1

Ať žijí protinožci! / anglická verze

¡Vivan las Antipodas! / EN version (Orig.) / 2011 / Argentina, Chile, Německo, Nizozemsko / 104 min

Více než dvě třetiny povrchu Země pokrývají oceány. Míst, která leží na planetě přesně proti sobě a jsou přitom obě obydlena, je tak velice málo. Victor Kossakovsky pro svůj nový film našel několik takových a vydal se po stopách protinožců, tedy obyvatel protilehlých míst zeměkoule...

Podrobně…

Condors_1

Where The Condors Fly

Where The Condors Fly (Orig.) / 2012 / Chile, Německo, Švýcarsko / 90 min

Chilský režisér Carlos Klein doprovází ruského filmaře Viktora Kosakovského při natáčení jeho nejnovějšího filmu. V Patagonii, u Bajkalského jezera či v Šanghaji zkoumá Viktor Kosakovskij jedinečné vztahy mezi místy a lidmi na protilehlých koncích světa...

Podrobně…

Vivan_Las_Antipodas_CS_1

Ať žijí protinožci! / česká verze

¡Vivan las Antipodas! / CS version (Orig.) / 2011 / Argentina, Chile, Německo, Nizozemsko / 104 min

Více než dvě třetiny povrchu Země pokrývají oceány. Míst, která leží na planetě přesně proti sobě a jsou přitom obě obydlena, je tak velice málo. Victor Kossakovsky pro svůj nový film našel několik takových a vydal se po stopách protinožců, tedy obyvatel protilehlých míst zeměkoule...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…