// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyKino Majdan vysílá online

One_World_Romania_2015

Když se děje bezpráví, stojíte v koutě, anebo běžíte na pomoc? Umíte zvednout hlas, když stojí za to veřejně promluvit? Rumunský festival One World Romania rozhodně v koutě nestojí a k divákům po celém světě promluví prostřednictvím výrazných dokumentárních snímků od pondělí 9. do neděle 15. března online na DAFilms.cz! Přidejte se k rumunskému "Kino Majdanu" a sledujte pětici oceňovaných filmů zdarma!


Již po osmé přináší mezinárodní festival One World Romania do rumunské Bukurešti kritický hlas i nabitý filmový program. A již potřetí se s ním můžete ve výběru toho nejlepšího seznámit online. Ani v letošním roce přitom nebudou chybět snímky věnující se především otázkám demokracie, dodržování lidských práv i reflexi nejrůznějších forem veřejných protestů. Právě jeden z nich, odehrávající se na ukrajinském Majdanu, dal letošnímu festivalovému ročníku název "Kino Majdan". Jak zdůrazňuje ředitel festivalu Alexandru Solomon v exkluzivním rozhovoru, filmová přehlídka oslavuje všechny Majdany po celém světě a dokumentární film jako jeden z nejlepších nástrojů, jak se nespravedlnosti postavit.

Pětice uváděných snímků reprezentuje zástupce pěti z deseti tematických kategorií, které během osmého ročníku festival nabídne. Pod hlavičkou "Human versus Nature" zprostředkovává bulharský snímek VITOŠA příběh známý mnoha postsocialistickým zemím. V něm se předmětem probouzející se občanské aktivity stává ochrana největšího národního parku, jenž leží nebezpečně blízko jak hlavního města Sofie, tak developerských záměrů, o nichž bez jakéhokoliv podílu veřejnosti rozhoduje uzavřená skupina podnikatelů a politiků.

Na svém festivalovém tažení dosud výsostně úspěšný snímek WAITING FOR AUGUST divákům představuje dokumentární sekci věnovanou tématu předčasné dětské dospělosti "Coming of Age". Dokumentární prvotina režisérky Teodory Any Mihai, která si již odnesla cenu za nejlepší mezinárodní dokument z prestižní kanadské přehlídky Hot Docs, Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, rumunského Astra Film Festivalu či zvláštní uznání docalliančního festivalu Visions du Réel, citlivě sleduje novou roli ještě ne patnáctileté hlavní hrdinky Georgiany. Ta během odchodu matky za prací do zahraničí musí opustit své postavení dospívající dcery a stát se hlavou rodiny pečující o 6 sourozenců.

Také snímek NAKED ISLAND zařazený do kategorie "Traumas" vychází z pozorování rodinné situace. Ta se pro režisérku stává prvním krokem na cestě k poznávání traumatické minulosti jejího dědečka, jenž přežil Titovu despotickou vládu nad územím Jugoslávie i uvěznění na ostrovním pracovním táboře. Intimní rodinný portrét, jenž expanduje v globální výpověď o jedné z nejkrvavějších epoch jugoslávských dějin, si v roce 2014 odnesl cenu sarajevského festivalu Heart of Sarajevo Award.

Kontroverzních dějin balkánského poloostrova se dotýká i čtvrtý z uváděných dokumentů THE SERBIAN LAWYER. Film zachycuje mezinárodní soudní proces s jugoslávským diktátorem Radovanem Karadžićem, jenž je obhajován mladým idealistickým právníkem odhodlaným dostát hlavnímu principu práva – právo na obhajobu si zaslouží každý. Jak vysoce medializovaný a emocionálně vypjatý proces nasměruje budoucí profesní kariéru hlavního hrdiny a jakým způsobem přesměruje jeho osobní život?

Okolo životního zlomu se točí také poslední z pětice snímků OUTSIDE. V něm se režisér Andrei Schwartz před filmovou kamerou setkává již podruhé s hlavním hrdinou svého předchozího snímku Jailbirds odsouzeným k 21 letům vězení. Tentokrát se však muži střetávají ve zcela nové a pro jednoho z nich na dlouho zapomenuté situaci svobodného rozhovoru mimo prostor vězeňské cely. Jak dopadne toto putování do světa za vězeňskou mříží? Sledujte v ojedinělém časosběrném snímku rumunské kinematografie!

Připojte se k diváckému hnutí Kino Majdan od 9. do 15. března online na DAFilms.cz!


Film WAITING FOR AUGUST je dostupný pouze pro diváky v Rumunsku.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Naked_Island_1

Nahý ostrov

Naked Island (Orig.) / 2014 / Chorvatsko / 76 min

Před třemi generacemi a šesti desetiletími zmizel na čtyři roky jeden mladý muž. Utrpení, kterým během té doby prošel on i jeho rodina, je na dlouhá léta poznamenalo. Ten mladý muž byl můj děda a jeho rodina je mojí rodinou. Desítky let bylo téma dědova věznění zakázaným tématem...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…