// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyVýzkumníci s filmovou kamerou

sel_leviathan

Baví vás poznávat nové kultury, kontinenty, světy blízké i vzdálené, analogové i digitální? Pak zahoďte poznámkové bloky a vezměte do rukou kameru! Právě tak totiž vypadá současný antropologický výzkum v podání skupiny vědců, umělců a etnografů z experimentální audiovizuální laboratoře Sensory Ethnography Lab prestižní Harvardovy univerzity. Díky spolupráci s kanadským festivalem RIDM (Montreal International Documentary Festival) sledujte od 16. do 29. března na DAFilms.cz zdarma výběr 14 originálních snímků, jejichž autoři se nebáli vytvořit vlastní filmový jazyk i vycestovat do nejodlehlejších koutů světa!


Provází vás stále častěji během návštěv filmových festivalů a světových galerií zkratka SEL a vy pořád tápete, co znamená? Pak neváhejte vstoupit přímo do centra nejmodernějšího antropologického výzkumu a překročte s námi online práh audiovizuální platformy Sensory Ethnography Lab (SEL)! Sledujte, jak vznikají jedinečné filmové výpovědi o problémech a fenoménech současného světa, alchymii, která přirozeně spojuje vizuálně přitažlivé obrazy se silnými sociálními výpověďmi.

Na samotný vrchol filmového výběru i nepálského pohoří míří festivaly oblíbený a oceňovaný snímek MANAKAMANA, vítěz locarnské filmové přehlídky. Uvnitř stísněné kabiny moderní lanovkové dráhy kamera sleduje rozmanitou skupinu poutníků směřujících do stejnojmenného posvátného chrámu pyšně se tyčícího na vrcholu hory. Jaké jsou jejich motivace, vzpomínky na místo, témata pro rozhovor? Teenageři, starousedlíci, hudebníci, a dokonce i zvířata, ti všichni v kulisách velkolepé přírodní scenérie cestují do posvátného chrámu bohyně Bhagwati vyřknout svá přání. Splní se jim?

Také snímek SWEETGRASS zavádí diváky do prostředí hor, které však obývají poslední skuteční kovbojové amerického Západu. Právě zde se pastevci ještě každý rok vydávají vstříc divokým pohořím Montany, aby převedli svá stáda na úrodné letní pastviny. Zatímco svádějí nelehký boj s přírodními živly a nástrahami nebezpečné cesty, otevírá se před publikem jedinečná filmová esej o velikosti přírody a času i lidské snahy čelit obojímu.

Nejsou to však pouze místa málo známá či nedostupná, do nichž Sensory Ethnography Lab s kamerou vstupuje. Ve snímku YUMEN se režisér J. P. Sniadecki vydává do bývalého ropného království, čínského města Yumen, v němž vypráví příběh o duchu místa, jeho zapomenuté minulosti i těch, kteří mezi ruinami zmizelého blahobytu zůstali. Kontrasty velkolepé Číny provázejí také známý snímek THE IRON MINISTRY, jenž na ploše jedné cesty vlakem odhaluje přísné vnitřní rozdělení čínské společnosti. Do specifického mikrosvěta uvnitř velkého celku pak proniká film FOREIGN PARTS. Ten uprostřed newyorského mraveniště nachází na první pohled opuštěné vrakoviště, v jehož útrobách se skrývají nejenom karoserie, které již dávno dosloužily, ale také lidské příběhy těch, kteří dosloužit ve svém životě ještě nehodlají a o svůj každý den na světě se intenzivně perou.

Staňte se výzkumníky s filmovou kamerou a nenechte si ujít dvoutýdenní výlet za hranice běžného vidění okolního světa na DAFilms.cz zdarma!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

the_iron_ministry_1

The Iron Ministry

Tie dao (Orig.) / 2014 / Čína, Spojené státy / 83 min

Oceňovaný americký dokumentarista J. P. Sniadecki strávil tři roky v čínských vlacích, kde zachytil veřejné a soukromé prostory, tváře a myšlenky čínských cestujících v jejich oslnivé šíři a ohromující intimitě...

Podrobně…

Terrace_of_the_sea

Terrace of the Sea

Terrace of the Sea (Orig.) / 2009 / Palestinian Territory, Spojené státy / 52 min

Snímek natočený v neoficiálním palestinském beduínském táboře založeném v roce 1948 na pláži severně od města Týros v jižním Libanonu používá sbírku rodinných fotografií zachycujících celé tři generace jako prizma, skrze něž nahlíží na témata paměti, ztráty a historie.

Podrobně…

Still_Life_SEL

Still Life

Still Life (Orig.) / 2007 / Palestinian Territory, Spojené státy / 25 min

„Arabské vlády nás vyhnaly z domovů… Bylo mi tehdy dvanáct let… Tady žiju už šedesát let.“ Nádherný, bolestně dojemný dokument sleduje, jak sbírka osobních fotografií zachycujících život v Palestině před vysídlením v roce 1948 zapůsobí na starého palestinského rybáře žijícího v libanonském exilu.

Podrobně…

Songhua

Sung-chua

Songhua (Orig.) / 2007 / Čína, Spojené státy / 28 min

Řeka Sung-chua vtéká do města Cha-r-pin v severovýchodní Číně, kde představuje jediný vodní zdroj pro čtyři miliony tamních obyvatel. Snímek je portrétem různých lidí, kteří se setkávají na pomezí řeky a města, a etnografickou studií intimních činností, jako je práce či hra.

Podrobně…

The_Yellow_Bank_1

The Yellow Bank

The Yellow Bank (Orig.) / 2010 / Čína, Spojené státy / 27 min

V krátkém dokumentu zachycujícím nejdelší zatmění slunce 21. století se divák ocitá na kontemplativní projížďce ve člunu po řece Chuang-pchu v čínské Šanghaji. Režisér snímku J. P. Sniadecki, který v Šanghaji před devíti lety pobýval, používá zatmění jako katalyzátor, jehož pomocí zkoumá, jak počasí, světlo a zvuk ovlivňují městské architektonické prostředí během tohoto velice vzácného jevu.

Podrobně…

Demolition_1

Demolition

Demolition (Orig.) / 2008 / Čína, Spojené státy / 62 min

„Když se nezbavíme starých věcí, tak ty nové nikdy nepřijdou,“ říká mladík nedaleko demoliční zóny v centru Čcheng-tu, hlavního města provincie S‘-čchuan v západní Číně. Režisér J. P. Sniadecki ve svém snímku dekonstruuje proměnu městské krajiny, seznamuje se s migrujícími dělníky na staveništi a dokumentuje jejich upřímné interakce. Výsledkem je trpělivý a otevřený portrét práce a života ve stínu pokroku a ekonomického rozvoje.

Podrobně…

Peoples_Park_1

People's Park

People's Park (Orig.) / 2012 / Čína, Spojené státy / 78 min

Okouzlující a zcela jedinečný pohled na moderní Čínu. Povznášející dokument natočený v jediném záběru zve diváka na nerušenou cestu slavným městským parkem ve městě Čcheng-tu v provincii S‘-čchuan.

Podrobně…

Untitled

Untitled

Untitled (Orig.) / 2010 / Nepál, Spojené státy / 14 min

Portrét nepálských novomanželů natočený v jediném záběru zachycuje okamžiky jejich odpočinku a hravé interakce. Snímek se zamýšlí nad naším pojetím dvou témat, která stojí v samém jádru etnografického filmu: mezilidských vztahů a způsobu, jak jsou zprostředkovány divákům.

Podrobně…

Kale_and_Kale

Kale a Kale

Kāle and Kāle (Orig.) / 2007 / Nepál, Spojené státy / 50 min

Snímek vypráví o životě dvou potulných nepálských muzikantů, strýce a synovce téhož jména, kteří se rovněž objevují v uznávaném snímku Manakamana režisérského dua Stephanie Spray a Pacho Veleze. Zachycuje potulné povolání členů hudebnické kasty Gaine a líčí radosti i strasti – rodinné, ekonomické i duchovní – v jejich každodenním životě.

Podrobně…

Monsoon_Reflections

Monsoon-Reflections

Monsoon-Reflections (Orig.) / 2008 / Nepál, Spojené státy / 23 min

Procítěná úvaha o práci, genderových rolích a pomíjivé radosti na nepálském venkově. V krátkém, leč působivém dokumentu o dvou houževnatých rolnicích zachytila Stephanie Spray monotónní a vysilující povahu jejich práce v období monzunových dešťů. Díky blízkému vztahu mezi režisérkou a ženami (které byly rovněž cestujícími v monumentálním snímku Manakamana režisérského dua Stephanie Spray a Pacho Veleze) vzniká intimita a otevřenost, jež jsou v antropologických dílech jen velmi vzácné.

Podrobně…

As_Long_as_Theres_Breath_1

As Long As There's Breath

As Long As There's Breath (Orig.) / 2010 / Nepál, Spojené státy / 57 min

Stephanie Spray se v roce 1999 vydala do Nepálu studovat hudbu, náboženství a jazyky, a od té doby se hojně věnovala potulnému umění (Dhulna Jāne) s komunitou potulných muzikantů jménem Gandharba. Režisérka, jíž nevyhovují konvence antropologických a dokumentárních filmů, ve snímku experimentuje s dobou trvání a vytváří volný narativ, který se točí kolem témat nepřítomnosti, touhy a naděje.

Podrobně…

Yumen_1

Yumen

Yumen (Orig.) / 2013 / Čína, Spojené státy / 65 min

Snímek zasazený do města Jü-men ležícího na vyprahlém severozápadě Číny, města duchů, v němž kdysi vzkvétala těžba ropy, vypráví útržky přízračného příběhu o hladových duších, neklidné mládeži, potulném umělci a osamělé ženě, z nichž všichni hledají mezilidský kontakt a kolektivní minulost v rozpadající se městské krajině.

Podrobně…

Foreign_Parts_1

Foreign Parts

Foreign Parts (Orig.) / 2010 / Francie, Spojené státy / 80 min

Enkláva skrytá ve stínu nového stadionu baseballového týmu New York Mets, čtvrť Willets Point, je industriální zónou určenou k demolici. Oblast plná vrakovišť a autoopraven, zato bez chodníků či odpadního potrubí, je zralá na městskou výstavbu. Snímek však objevuje podivnou komunitu, kde se čile obchoduje s autovraky, odpadem a recyklovanými díly.

Podrobně…

Sweetgrass_1

Sweetgrass

Sweetgrass (Orig.) / 2009 / Spojené státy / 103 min

Dokument z roku 2009 sleduje moderní pastevce, kteří vedou svá ovčí stáda do pohoří Absaroka-Beartooth v americké Montaně za letní pastvou. Režisérem snímku je Lucien Castaing-Taylor, antropolog z Harvardovy univerzity, a producentkou jeho žena Ilisa Barbash. Název snímku odkazuje k jednomu z okresů, v nichž vznikal - Sweet Grass County.

Podrobně…

Leviathan_1

Leviathan

Leviathan (Orig.) / 2012 / Spojené státy / 87 min

Ve vodách, kde Melvillova velrybářská loď pronásledovala bílou velrybu, film zachycuje střet mezi člověkem, přírodou a strojem. Prostřednictvím více než desítky kamer zmítaných mořským podnebím a předávaných z rukou filmařů do rukou rybářů a zpět vznikl kosmický portrét jedné z nejstarších lidských činností.

Podrobně…

Manakamana_1

Manakamana

Manakamana (Orig.) / 2012 / Nepál, Spojené státy / 118 min

Vysoko nad nepálskou džunglí se poutníci vydávají lanovkou na pradávnou pouť do posvátného chrámu Manakamana.

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…