// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyNadějné vyhlídky Latinské Ameriky

medula_ucl

V polovině velkého letního putování za nejzajímavějšími studentskými snímky opouštíme starý evropský kontinent a míříme do Latinské Ameriky! Zjistěte, jaké filmové talenty si hýčká nejstarší chilská univerzita Universidad de Chile. Poznávejte a porovnávejte budoucí hvězdy chilské kinematografie a pětici jejich snímků od 3. do 9. srpna 2015 na DAFilms.cz zdarma!


Má všechna nej – je nejstarší, největší a nabízí nejrozmanitější škálu odborných fakult. Veřejná státní chilská univerzita Universidad de Chile byla založena již roku 1842. Na svoji fakultu umění, kde se pod hlavičkou vizuálních umění filmovým dovednostem učí i skupina talentovaných studentů, si však musela počkat až do roku 1929. Dnes tu vedle sebe ve vzájemném dialogu vyrůstají talenty z oblasti tance, hudby, divadla, vizuálních umění a teorie. Jejich práce přitom nezůstává pouze za zdmi školy. Veřejností vyhledávanou se stala například výstavní instituce MAC Museo de Arte Contemporáneo, která je s univerzitou přímo propojená. Vyslání místních studentských snímků do online světa tak představuje další přirozený krok v mezinárodní prezentaci studentských projektů. Staňte se jejich exkluzivními virtuálními diváky!

Chcete poznat různé tváře chilské společnosti? Pak jste na správné (webové) adrese. Výběr pětice chilských snímků totiž překvapuje nejenom svojí filmovou vyspělostí, ale také schopností srozumitelně vyprávět o náročných tématech. Se setkáním se smrtí se prostřednictvím svého filmu MÉDULA až terapeuticky vyrovnává mladá režisérka Melisa Miranda Ulloa. Středometrážní snímek, v němž autorka zpracovává nečekané úmrtí matky, jemuž se stala přímým bezmocným svědkem, byl uveden v oficiálním výběru prestižní přehlídky IDFA. Úvahy nad posledními momenty života rozehrává také krátký filmový debut Davida Moralese EL ULTÍMO TRAZO, v němž se autor nechává inspirovat malířským dílem Guillerma Lorcy a umělecké dílo spatřuje jako jediný možný prostředek v souboji s konečností života.

Naopak jedinečnost lidské chvíle a jeho opravdovost hledá uvnitř jednoho z veřejných náměstí mladá režisérka Laura González. Prostřednictvím krátkého snímku LA PLAZA DEL DOMINGO pozoruje vzácné momenty odpočinku zcela anonymních obyvatel města, kteří se rozhodli se ve svém obstarání každodenních povinností zastavit a alespoň na chvíli sejmout svou ochrannou masku. Zvláštní masku s každou nocí obléká hlavní hrdina nočního vyprávění CICLOS LUNARES. Díky jeho otevřenému přístupu k filmové kameře nahlížíme ve filmu Javiera Sinclaira pod povrch nočního života uvnitř jednoho z veřejných parků, v nichž se transvestita Luna stává tím, kým by za denního světla nemohl být. Boj o uznání ze strany společnosti, ale také rodiny, svádí i hlavní hrdinka snímku studentky Tany Gilbert DESCANSA, ZULEMA. Žena, ocitající se v poslední třetině svého života, bilancuje svoji snahu získat pro sebe i své blízké „to nejlepší“. Co však oním nejlepším ve skutečnosti je? Zklamání, frustrace a nespokojenost se tak stávají průvodci Zuleminých posledních dnů.

Vydejte se s námi za zdi nejstarší chilské univerzity a nahlédněte online do filmových střižen nejtalentovanějších místních studentů! Sledujte na DAFilms.cz exkluzivně zdarma od 3. do 9. srpna pětici chilských studentských snímků.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

La_plaza_del_domingo_1

La plaza del domingo

La plaza del domingo (Orig.) / 2013 / Chile / 10 min

What are the pedestrians looking for when they stop in the plaza?. A documentary based on atmospheric sensations reveal the human’s necessity of being with themselves...

Podrobně…

el_ultimo_trazo_1

The Last Color

El último trazo (Orig.) / 2014 / Chile / 15 min

A cinematographic approach to the aesthetic and conceptual inspirations of the Chilean painter, Guillermo Lorca. He also shared with us his artistic vision while painting a new piece, starting from scratch until the last color.

Podrobně…

Rest_Zulema_1

Rest, Zulema

Descansa, Zulema (Orig.) / 2013 / Chile / 9 min

"Rest, Zulema" is the psychological portrait of a woman who deals with disappointment and deception while reaching the end of her life. She tells the story of her family and all the effort she's made for it. Zulema is one of the many Chilean women who suffer a fate with little or none chances to break through.

Podrobně…Novinky

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

V pořadí již 9. vítězem unikátní filmové ceny Doc Alliance Selection Award se v neděli 7. srpna stala mladá režisérka Zaynê Akyol. Ocenění od roku 2008 uděluje mezinárodní platforma Doc Alliance. Původem kurdská filmařka dlouhodobě žijící v Kanadě převzala cenu během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu Locarno, spolu s oceněním z rukou ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance obdržela také finanční podporu budoucí tvorby ve výši 5 000 euro.

Číst dál…

- 8.8.2016 -

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Již od roku 2008 uděluje Doc Alliance mezinárodní cenu určenou především debutujícím režisérům. Ocenění Doc Alliance Selection Award napomáhá zviditelňovat výrazné autorské talenty a podporuje jejich budoucí tvorbu finanční odměnou 5 000 euro. I v roce 2016 síť Doc Alliance vybrala sedm výrazných snímků, které se ucházejí o titul již 9. vítěze ceny. Jméno nového držitele Doc Alliance Selection Award bude vyhlášeno 7. srpna 2016 během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu v Locarnu.

Číst dál…

- 13.6.2016 -

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Další novinky…