// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyJmenuji se Lev. Český lev.

jmenuji_se_lev

Portál DAFilms.cz přináší všech 5 dokumentů nominovaných na Českého lva. Podívejte se na ně v průběhu dvou týdnů, od 29. února do 13. března. Vítěze Českých lvů ve všech kategoriích včetně té dokumentární budeme znát 5. března.


Cenu Český lev za nejlepší dokumentární film může získat Evangelium podle Brabence, které natočil Miroslav Janek, Filmový dobrodruh Karel Zeman od Tomáše Hodana, Mallory režisérky Heleny Třeštíkové, Opři žebřík o nebe od Jany Ševčíkové, nebo Vlna vs. Břeh od Martina Štrby. Dokumenty jsou dostupné výhradně českým a slovenským divákům s výjimkou celosvětového streamu snímku Opři žebřík o nebe.

Opři žebřík o nebe je film o lidském milosrdenství, podobách víry a o tom, co to znamená žít pro druhé. Katolický kněz Marián Kuffa žije v malé vesnici pod slovenskými Tatrami. Za posledních dvacet let vytvořil z místní fary bezpečný přístav pro více než dvě stě lidí v nouzi. Bezdomovci, alkoholici, narkomani, mladiství z dětských domovů, tělesně postižení či týraní. Neokázalý snímek není jen portrétem obětavého muže, který se ve svých třiceti letech vzdal koníčků a romantického mládí, aby mohl nastoupit do kněžského semináře, ale i zamyšlením nad komplikovanými osudy sociálně vyloučených.

Vlna vs. Břeh je dokumentem věnovaným Slovenské nové vlně - tu tvoří jména jako Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga nebo Peter Župník. Generace z pražské FAMU do umělecké fotografie vnesla energii, hravost a nespoutanou imaginaci, která se v jejich tvorbě spojovala zejména s postupy inscenované fotografie. Martin Štrba ve svém režijním debutu navštěvuje a zpovídá přátele a umělecké souputníky, přičemž rekonstruuje atmosféru doby, která umožnila zrod fenoménu Slovenské nové vlny. Jeho dokument formálně následuje invenci, hravost, inscenační a výtvarné postupy fotografické tvorby svých aktérů.

Filmový dobrodruh Karel Zeman je životopisným filmem, který se ohlíží za životem, dílem a významem klasika světového filmu. Zároveň odhaluje inspirativní zdroje jeho tvorby, ohlas ve světě a nahlédne do kuchyně průkopníka filmových triků. Karel Zeman je jedním z nejúspěšnějších a nejvíce ceněných českých filmařů ve světě, zároveň naprostý solitér, který neprošel filmovou školou, není lehce zařaditelný do žádné vlny, období nebo směru. Pro svou vnitřní poezii a upřímnost však jeho filmy nestárnou (Film bude k vidění zdarma jen do neděle 6. března).

Příběh titulní Mallory ve filmu Heleny Třeštíkové divákům ukazuje, jak tvrdá je cesta z drogové závislosti a společenského dna. Po nemalou část 13 let, kdy Helena Třeštíková svou hrdinku sledovala s kamerou, totiž Mallory bydlí v odstaveném autě. Zvraty v partnerských vztazích i frustrující střety s úřady ji stahují zpátky ke dnu. Bývalá narkomanka se ale nevzdává a její příběh je příběhem vytrvalého lidského boje o naději. Na portálu DAFilms.cz se můžete podívat na 34 filmů Heleny Třeštíkové včetně nejznámějších snímků René (2008) nebo Katka (2009) anebo sledovat krátké filmy z oblíbeného cyklu Manželské etudy. Přečíst si nezapomeňte též rozhovor s touto přední českou dokumentární autorkou. A nabízíme zdarma i masterclass vedenou formou rozhovoru se známým slovenským dokumentárním tvůrcem Peterem Kerekesem.

Evangelium podle Brabence Miroslava Janka zachycuje improvizované rozhovory novinářky Renaty Kalenské se členem The Plastic People of the Universe Vratislavem Brabencem odehrávající se na místech, jež pro Brabence a Kalenskou něco znamenají. Vzniklo tak pásmo nezávazného filozofování, sebeironických vtipů i poznámek o životě ptáků a přírodě jako takové. Záznamy povídání obou aktérů většinou snímané ruční kamerou jsou prokládány poetickými vsuvkami. Od Miroslava Janka nabízíme na DAFilms.cz 9 dalších filmových titulů a navíc rozhovor.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Brabenec_1

Evangelium podle Brabence

Evangelium podle Brabence (Orig.) / 2014 / Česká republika / 87 min

Kniha rozhovorů novinářky Renaty Kalenské se členem Plastic People Vratislavem Brabencem zachycovala nejen vzpomínky na undergroundovou éru, ale také autorčiny zážitky s touto svéráznou osobností...

Podrobně…

Filmovy_dobrodruh_Karel_Zeman_1

Filmový dobrodruh Karel Zeman / anglická verze

Filmový dobrodruh Karel Zeman / anglická verze (Orig.) / 2015 / Česká republika / 102 min

Filmový dokument o Karlu Zemanovi, dobrodruhovi filmového plátna. Bez počítačových efektů dokázal vzít diváky na cestu do pravěku, na Měsíc nebo do hloubek oceánů.

Podrobně…

Mallory_1

Mallory

Mallory (Orig.) / 2015 / Česká republika / 97 min

Po unikátních časosběrných dokumentech Marcela, René a Katka přichází dokumentaristka Helena Třeštíková s novým filmem, v němž 13 let sleduje hlavní hrdinku Mallory, která se po těžkých životních peripetiích odhodlaně snaží vrátit do běžného života...

Podrobně…

Vlna_breh_1

Vlna vs. břeh

Vlna vs. břeh (Orig.) / 2014 / Česká republika, Slovensko / 88 min

Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník. Setkali se na začátku 80. let jako slovenští studenti oboru fotografie na pražské FAMU a do umělecké fotografie vnesli energii, hravost a nespoutanou imaginaci, která se v jejich tvorbě spojovala zejména s postupy inscenované fotografie. Vytvořili výjimečnou generaci, kterou kritici nazvali „Slovenskou novou vlnou“...

Podrobně…

Opri_zebrik_o_nebe_1

Opří žebřík o nebe / česká verze

Opři žebřík o nebe / česká verze (Orig.) / 2014 / Česká republika / 101 min

Marián Kuffa je farářem v malé vesnici Žakovce pod Tatrami na Slovensku. Na faře se stará o bezdomovce, bývalé vězně, děvčata a kluky z dětských domovů, tělesně postižené a týrané matky s dětmi. Okolo 250 lidí. Někdo zemře, někdo se narodí, někdo odejde...

Podrobně…

Opri_zebrik_o_nebe_EN_1

Opři žebřík o nebe / anglická verze

Opři žebřík o nebe / anglická verze (Orig.) / 2014 / Česká republika / 101 min

Marián Kuffa je farářem v malé vesnici Žakovce pod Tatrami na Slovensku. Na faře se stará o bezdomovce, bývalé vězně, děvčata a kluky z dětských domovů, tělesně postižené a týrané matky s dětmi. Okolo 250 lidí. Někdo zemře, někdo se narodí, někdo odejde...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…