// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyANIMOVANÉ POTĚŠENÍ Z DOK LEIPZIG

dokleipzig_2016

Zažijte úspěšný německý festival na DAFilms.cz. Až do 20. listopadu nabízíme pět snímků ze soutěžní sekce. Online a zdarma!


Dokumentární filmy všichni milujeme a jejich animovanou podobu obzvlášť. I když vypovídají o něčem tak citlivém, jako je alkoholismus matek. Přesně to je příklad švýcarského černobílého krátkého filmu Whatever the Weather Rema Scherrera. Jedenáctiminutová smršť redukovaných černobílých siluet a sugestivního vyprávění dospělé ženy, která se nikdy neobjeví v záběru, když mluví o bezmoci, studu a nekonečném tichu, které zažila v dětství, vás za prvé přesvědčí o tom, že svět je někdy opravdu JEN černobílý. A za druhé, že není jen Jaromír 99.

Silný dojem ze syrového zástupce snímků, které jdou až na kost (jakým Whatever the Weather bezesporu je), může nabrat daleko poetičtější směr. A to díky Agnosis malířky Anity Müller odehrávajícím se v katakombách Oděsy. Sled obrazových asociací přesvědčí nejen všechny milovníky raného pop artu, že Stuart Davis nebyl jediný, kdo dokázal do své vizuální tvorby dostat jazzové pocity. Hned po zhlédnutí filmu začnete autorku googlovat, protože prostě musíte mít její dílo jako pozadí na ploše…

Žánrovým mixem přímo k sežrání je pak holandský Supporting Film Douweho Dijkstry. Autor si libuje v absurditě jak narativní, tak vizuální, aniž by překročil hranici srozumitelnosti nebo ztratil smysl pro humor. Doporučujeme jako skvělý návod pro režiséry a zábavu pro všechny diváky, kteří zažili už hodně nezáživných supporting films.

"Až takhle dobré to může být? " říkají si u norského kraťasu Charlotte Thiis-Evensen s příznačným názvem Heritage všichni, kteří za vrcholné ztvárnění posmrtného vzkazu ve filmové tvorbě považují "hledejte, hledejte, hledejte, hledejte" v Maxipsu Fíkovi. Pokud se vám líbil hraný snímek Můj život beze mne, tak tahle kombinace domácího videotapu a animovaných sekvencí je sice krátkometrážní, ale opravdová.

Zatímco všechny dosud zmíněné snímky mají v rodném (rozuměj distribučním) listě rok 2015, Head First je žhavou novinkou, která měla premiéru sotva před týdnem, na letošním ročníku lipského festivalu. Daniel Thomaser střídá ve svém filmu reálné záběry s těmi animovanými, aby vytvořil inspirativní obraz chlapce, který se kvůli nehodě nemůže ani pohnout. A přesto má chuť žít a prožívat – na rozdíl od řady chodících těl bez duše mezi námi. Ostatně poselství o tom, že člověk se nemá omezovat v rozletu, platí nejen pro tento krátký animovaný film, ale pro celý DOK Leipzig. Festival je určen všem, kteří se nechtějí omezovat ve svém tvůrčím a uměleckém rozletu. Nebo výběru toho, na co se v kině (ne)dívat. Svým programem rozpíná hranice žánrů všemi směry a boří zavedené kategorie.

Užijte si ho v našem online dokumentárním kině!


Foto: © DOK Leipzig


Recommend this eventNovinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…