// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyKrajina  //  Landschaft (Orig.)

REŽ: Sergei Loznitsa
2003 / Rusko / 60 min

Stream

1.99 €

Pusťte si film on-line, za nejnižší cenu, ve slušné kvalitě a aniž byste cokoliv stahovali!
Tech. spec. MP4 360p
Zvukové stopy ru
Titulky eng

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

AVI

3.99 €

Stáhněte si film ve výborné kvalitě do počítače a pusťte si ho později, nebo i vícekrát!
Tech. spec. Download AVI 360p
Zvukové stopy ru
Titulky eng

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

DVD

3.99 €

Nejvyšší kvalita filmu, se všemi funkcemi klasického DVD. Stáhněte, vypalte a sledujte film na vašem PC nebo televizoru!
Tech. spec. Download ISO
Zvukové stopy ru
Titulky eng

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

Recommend this film

Strohé, sebe stravující stylistické cvičení představuje skoro jediný posouvající se záběr, jímž jako by do sebe svinutá zimní krajina pozorovala ty, kteří ji chtějí skutečně vidět. Oprýskaný kostel, dřevěné domky na okraji pole, silnice, po níž se opouští středoruské provinční městečko, a nakonec vše překrývající lidské tváře se společně otáčejí v rafinované laboratoři jediného pohybu. Zvrstvené zvuky náměstí, psů a ptáku, vlaku, aut a lidí, všech těch posouvanývh věcí, tvoří jedinečné naladění místa zapadaného sněhěm, kde desítky cestujících čekají na autobusové zastávce. Věty se odpařují v mrazivém vzduchu, lidé se pohupují, postavy mluví, dotýkají se svými hlasy, jsou si tak blízko svými zvuky, které jediné určují proměnlivé hranice těla v zalidněné samotě dlouhé panorámy.

O filmu

Režisér Sergei Loznitsa
Scénář Sergej Loznica
Kamera Pavel Kostomarov
Střih Sergej Loznica
Hudba
Zvuk Vladimir Golovnitski
Délka 60 min
Rok 2003
Země Rusko
Barva
Tagy lyrický, observační, poetický, venkov
Produkce MA.JA.DE Filmproduktion
MA.JA.DE Filmproduktion
Adresa:  Marienplatz 1
Město:  04103 Leipzig
Země:  Německo
Web:  www.majade.de/
E-mail:  ,
Telefon:  0049 341 983 96 96
Fax:  0049 341 215 66 39

Distribuce Deckert Distribution
Deckert Distribution
Adresa:  Marienplatz 1
Město:  D-04103 Leipzig
Země:  Německo
Web:  www.deckert-distribution.com/
E-mail:  
Telefon:  +49 (0) 341 215 66 38
Fax:  +49 (0) 341 215 66 39

Festivaly
Ocenění

Články o filmu (1)

Film Sergeje Loznici nominován na Zlatou palmu

Letošní slavnostní vyhlášení filmů nominovaných do soutěže 63. ročníku filmového festivalu v Cannes sice bojkotovaly významné světové zpravodajské agentury, přesto však nebyl filmový svět o programu jedné z nejatraktivnějších filmových událostí roku dlouho na pochybách. Mezi filmy nominovanými do soutěže o hlavní cenu festivalu, Zlatou palmu, se objevil také titul nového snímku běloruského režiséra Sergeje Loznici, Счастье мое/ My Joy. Vzhledem k charakteru soutěže je zřejmé, že jde o film hraný, což je už samo o sobě zajímavé, neboť Loznica je proslulý především jako dokumentarista a jako takového jej divákům představuje také portál Docalliancefilms, který on-line distribuuje tři z jeho působivých dokumentárních filmů-esejů.

Sergej Loznica je autorem vyhraněného formálního přístupu k filmu, který svým způsobem může připomínat hudební minimalismus – neustálou repeticí motivů, monotématičností, cykličností - tísicerá variace na jednoduchost. Ve zvukové stopě hrají výraznou roli ruchy, hluky pohybu a především zvuky přírody. Příroda je přitom klíčový pojem – příroda, krajina, přirozenost. Přirozenost v jaké je do obrazu přírody zakomponovaný člověk, nepřikrášlený, často starý a více méně mlčenlivý. Člověk je umístěný v obrazu krajiny současně jako její středobod, ale přitom stále jako jedna z mnoha jejích přirozených částí.

Loznicova tvorba jej představuje jako jednoho z mnoha portrétních malířů tzv. „ruské duše“. Řadí se tím k většině velkých ruských režisérů (od Dovženka, přes Tarkovského k Zvjagincevovi atd.). Ruská duše nikoliv jako psychologický fenomén, ale jako metafyzická parabola k hledání lidství jako obecnosti, více otázka než analýza. A spjatost ruského člověka se zemí je samozřejmá, silná a nutná. Ne nadarmo se kamera v ruských filmech dívá častěji do země než do nebes.

Je otázkou, o které stojí za to popřemýšlet, jak moc může být vedle vlastní tradice ruské kinematografie tento „stoický“ Loznicův styl (můžeme hledat např. paralelu s tvorbou Alexandra Sokurova) ovlivněn japonskou inspirací – Loznica pracoval svého času jako překladatel z Japonštiny, tudíž se jeho větší než obvyklý zájem o japonskou kulturu dá předpokládat.

Portál Docalliancefilms nabízí divákům hned tři z Loznicových filmů. Portrét, Artěl a Krajina. První dva přitom byly mj. oceněny i na českých festivalech – v Karlových Varech 2003 a 2007 a v Jihlavě 2007. Zatímco film Portrét tvoří primárně statické záběry lidských postav na pozadí krajiny proměňující se v ročních období, snímek Artěl je ukotven v jednom mrazivém dni, jednom z mnoha , které zažívá skupina ruských rybářů lovících na zamrzlém jezeře. Oba dva filmy jsou stylisticky nekompromisní a přitom díky své relativně krátké stopáži představují vhodný divácký vstup do Loznicovy tvorby.

Formálně nejnáročnější je z této trojice určitě film Krajina, který je tvořen dlouhým neustále se opakujícím kamerovým „švenkem“, v kterém se mj. objevují obyvatelé ruské vesnice, kteří čekají na autobusové zastávce. Autobus má hodinové zpoždění, a tak dlouho také trvá samotný Loznicův film.

editor


Novinky

Zimní nadílka českých dokumentárních filmů

Zimní nadílka českých dokumentárních filmů

Za 100 Kč můžete mít nyní výběr dokumentů, které byly do kin uvedeny v letošním roce. A přístup k 1500 dalším snímkům z celého světa. Vážení přátelé, nezapomeňte, že ideální dárek může člověk dát nejen svým intelektuálním přátelům, ale i sám sobě.

Číst dál…

- 7.12.2016 -

Výjimečné filmy FAMUFESTU

Výjimečné filmy FAMUFESTU

Třiatřicátý ročník FAMUFESTu, soutěžní přehlídky filmů studentů FAMU, letos proběhne ve dnech 23. - 27. listopadu na pražské Letné. FAMUFEST se podruhé vrátí do Bio Oko, a nově bude probíhat program také ve Studiu Hrdinů a v Café Jedna.

Číst dál…

- 22.11.2016 -

Kosmopolitní DOK Leipzig

Kosmopolitní DOK Leipzig

Každý ročník tohohle festivalu je skvělý. A – i když se to zdá nemožné – lepší než ten minulý.

Číst dál…

- 7.11.2016 -

Další novinky…