// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyArtěl  //  Artel (Orig.)

REŽ: Sergei Loznitsa
2006 / Rusko / 30 min

Stream

1.99 €

Pusťte si film on-line, za nejnižší cenu, ve slušné kvalitě a aniž byste cokoliv stahovali!
Tech. spec. MP4 360p
Zvukové stopy sounds
Titulky none

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

AVI

3.99 €

Stáhněte si film ve výborné kvalitě do počítače a pusťte si ho později, nebo i vícekrát!
Tech. spec. Download AVI 360p
Zvukové stopy sounds
Titulky none

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

DVD

3.99 €

Nejvyšší kvalita filmu, se všemi funkcemi klasického DVD. Stáhněte, vypalte a sledujte film na vašem PC nebo televizoru!
Tech. spec. Download ISO
Zvukové stopy sounds
Titulky none

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

Recommend this film

Klasik ruského dokumentu nezapře ani ve svém nejnovějším snímku svůj typický rukopis. Dlouhé záběry přerušované zatmívačkami, vytříbené kompozice či působivost černobílého 35mm filmového materiálu. Na první pohled banální všednodennost dokáže Loznica povýšit na uměleckou výpověď nepřímo odkazující ke klasikům ruské kinematografie. Tentokrát se rozhodl zaznamenat svou kamerou pokus o výlov zamrzlého jezera uprostřed zasněžených ruských plání. Čtveřice mladých mužů se zde v drsných přírodních podmínkách snaží vyrvat ze zamrzlého lůna přírody něco k obživě.

O filmu

Režisér Sergei Loznitsa
Scénář Sergey Loznica
Kamera Sergey Mikhalchuk
Střih Sergey Loznitsa
Hudba
Zvuk
Délka 30 min
Rok 2006
Země Rusko
Barva Black & White
Tagy observační, poetický, příroda, venkov
Produkce
Distribuce
Festivaly
Ocenění

Články o filmu (1)

Film Sergeje Loznici nominován na Zlatou palmu

Letošní slavnostní vyhlášení filmů nominovaných do soutěže 63. ročníku filmového festivalu v Cannes sice bojkotovaly významné světové zpravodajské agentury, přesto však nebyl filmový svět o programu jedné z nejatraktivnějších filmových událostí roku dlouho na pochybách. Mezi filmy nominovanými do soutěže o hlavní cenu festivalu, Zlatou palmu, se objevil také titul nového snímku běloruského režiséra Sergeje Loznici, Счастье мое/ My Joy. Vzhledem k charakteru soutěže je zřejmé, že jde o film hraný, což je už samo o sobě zajímavé, neboť Loznica je proslulý především jako dokumentarista a jako takového jej divákům představuje také portál Docalliancefilms, který on-line distribuuje tři z jeho působivých dokumentárních filmů-esejů.

Sergej Loznica je autorem vyhraněného formálního přístupu k filmu, který svým způsobem může připomínat hudební minimalismus – neustálou repeticí motivů, monotématičností, cykličností - tísicerá variace na jednoduchost. Ve zvukové stopě hrají výraznou roli ruchy, hluky pohybu a především zvuky přírody. Příroda je přitom klíčový pojem – příroda, krajina, přirozenost. Přirozenost v jaké je do obrazu přírody zakomponovaný člověk, nepřikrášlený, často starý a více méně mlčenlivý. Člověk je umístěný v obrazu krajiny současně jako její středobod, ale přitom stále jako jedna z mnoha jejích přirozených částí.

Loznicova tvorba jej představuje jako jednoho z mnoha portrétních malířů tzv. „ruské duše“. Řadí se tím k většině velkých ruských režisérů (od Dovženka, přes Tarkovského k Zvjagincevovi atd.). Ruská duše nikoliv jako psychologický fenomén, ale jako metafyzická parabola k hledání lidství jako obecnosti, více otázka než analýza. A spjatost ruského člověka se zemí je samozřejmá, silná a nutná. Ne nadarmo se kamera v ruských filmech dívá častěji do země než do nebes.

Je otázkou, o které stojí za to popřemýšlet, jak moc může být vedle vlastní tradice ruské kinematografie tento „stoický“ Loznicův styl (můžeme hledat např. paralelu s tvorbou Alexandra Sokurova) ovlivněn japonskou inspirací – Loznica pracoval svého času jako překladatel z Japonštiny, tudíž se jeho větší než obvyklý zájem o japonskou kulturu dá předpokládat.

Portál Docalliancefilms nabízí divákům hned tři z Loznicových filmů. Portrét, Artěl a Krajina. První dva přitom byly mj. oceněny i na českých festivalech – v Karlových Varech 2003 a 2007 a v Jihlavě 2007. Zatímco film Portrét tvoří primárně statické záběry lidských postav na pozadí krajiny proměňující se v ročních období, snímek Artěl je ukotven v jednom mrazivém dni, jednom z mnoha , které zažívá skupina ruských rybářů lovících na zamrzlém jezeře. Oba dva filmy jsou stylisticky nekompromisní a přitom díky své relativně krátké stopáži představují vhodný divácký vstup do Loznicovy tvorby.

Formálně nejnáročnější je z této trojice určitě film Krajina, který je tvořen dlouhým neustále se opakujícím kamerovým „švenkem“, v kterém se mj. objevují obyvatelé ruské vesnice, kteří čekají na autobusové zastávce. Autobus má hodinové zpoždění, a tak dlouho také trvá samotný Loznicův film.

editor


Novinky

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

V pořadí již 9. vítězem unikátní filmové ceny Doc Alliance Selection Award se v neděli 7. srpna stala mladá režisérka Zaynê Akyol. Ocenění od roku 2008 uděluje mezinárodní platforma Doc Alliance. Původem kurdská filmařka dlouhodobě žijící v Kanadě převzala cenu během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu Locarno, spolu s oceněním z rukou ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance obdržela také finanční podporu budoucí tvorby ve výši 5 000 euro.

Číst dál…

- 8.8.2016 -

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Již od roku 2008 uděluje Doc Alliance mezinárodní cenu určenou především debutujícím režisérům. Ocenění Doc Alliance Selection Award napomáhá zviditelňovat výrazné autorské talenty a podporuje jejich budoucí tvorbu finanční odměnou 5 000 euro. I v roce 2016 síť Doc Alliance vybrala sedm výrazných snímků, které se ucházejí o titul již 9. vítěze ceny. Jméno nového držitele Doc Alliance Selection Award bude vyhlášeno 7. srpna 2016 během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu v Locarnu.

Číst dál…

- 13.6.2016 -

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Další novinky…