// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyDokumentární vesmírná odysea

I_am_in_space_1

Bylo vždy vaším tajným přáním podívat se do vesmíru, anebo vás spíše zajímalo, jak se žije těm, pro které zákony zemské tíže uvnitř vesmírných raketoplánů neplatí? Ať je vaše touha hnána překročením hranic imaginace či čistou zvědavostí, pod vedením DAFilms.cz vám nabízíme na celý jeden týden od pondělí 24. do neděle 30. listopadu bezplatné dokumentární vesmírné putování!


Nekonečný, strhující a fascinující; takový je vesmír v našich představách. Jaký se však jeví pohledem dokumentární kamery? Vstupte s námi do stavu beztíže a nechte se unášet minutami téměř desítky snímků, které vám představí různé aspekty objevování vesmírných dálek - život astronautů, inspiraci vesmírem v současném umění a literatuře i dopady vesmírného výzkumu na civilizaci a promýšlení její budoucnosti.

Právě kontrast mezi životem "vesmírných jezdců", astronautů, a těch, kteří je ze zemské krajiny sledují, stojí v centru filmového vyprávění známého švýcarského režiséra Christiana Freie SPACE TOURISTS. Zatímco se stateční mužové a ženy pouští do vesmírných dobrodružství, čekají na zemi na odpadlé části jejich strojů kazašští sběrači kovů. Specifický svět astronautů, kteří osobně prožívají cesty, o nichž civilizace snila po staletí, zkoumá německý celovečerní snímek I AM IN SPACE, jenž prostřednictvím rozhovorů odhaluje jednotlivé příběhy osob zhmotňujících vizi i úsilí celé společnosti.

Abstraktní rovinu úvah o povaze vztahu mezi exaktní vědou, jež řídí vesmírný výzkum, a tradičními náboženskými představami o světě a jeho vzniku, si volí dokument BITEVNÍ POLE TITAN. Stojí vůči sobě věda a náboženství vždy v opozici, anebo se dokážou vzájemně obohatit? Vícevrstevnatý přístup vyprávění je vlastní také metaforickému snímku HOUBA českého režiséra Víta Janečka. Zajímalo by vás, jak lze na struktuře houby vysvětlit fungování lidské civilizace? Sledujte dokument až do neděle zdarma!

Sérii celovečerních snímků doplňuje také několik kratších, žánrově rozmanitých dokumentů. Krátký experimentální snímek NIGHT SWEAT staví na napětí zobrazování exaktních vědeckých reprezentací prostřednictvím analogových obrazů. Experiment, ale ten fyzikální, tvoří hlavní dějovou linku filmu RANDOM PRINCIPLE, jenž poukazuje na význam anomálie ve vědě. S přesahem do sci-fi literatury pak týdenní dokumentární vesmírný výlet uzavírá krátká filmová povídka BLACK SUN.

Zbavte se zemských otěží a nechte se na DAFilms.cz unášet vesmírnými dokumenty od 24. do 30. listopadu zdarma!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Focus on Infinity

Focus on Infinity

Focus on Infinity (Orig.) / 2014 / Rakousko / 80 min

Vizuálně poutavé putování na místa, k lidem a strojům, které zkoumají vznik vesmíru a původ naší existence. Osobní a intuitivní pátrání po hranicích naší představivosti, která se řídí převážně smyslovými vjemy. Stejně jako hrdinové dobrodružného příběhu se film vydává na cestu do neznáma, zkoumá kapacitu naší inteligence a touhu po poznání...

Podrobně…

The_End_of_Time_1

Konec času

The End of Time (Orig.) / 2012 / Kanada, Švýcarsko / 109 min

Od švýcarských vědců, kteří zkoumají čas ve 27 kilometru dlouhém urychlovači částic, který ještě nedokážeme myslet, přes lávu, jež na jižní části havajského Velkého ostrova pohltila až na jeden všechny domy, až k výjevům z pohřbu, který probíhá nedaleko místa Buddhova osvícení. Petr Mettler opět posouvá možnosti filmu, tentokrát lidské vnímání času, vůbec povahu času...

Podrobně…

Space_Tourists_1

Space Tourists

SPACE TOURISTS (Orig.) / Švýcarsko / 95 min

Ve svém nejnovějším snímku se Christian Frei vrací k odvěkému lidskému snu: opustit coby „obyčejný smrtelník“ naši planetu a letět do vesmíru.

Podrobně…

I_am_in_space_1

I am in Space

I am in Space (Orig.) / 2012 / Německo / 98 min

Snímek uzavírá trilogii, jejíž předchozí díly tvoří filmy Story (FID 2003) a Cosmonaut Polyakov (FID 2007). Zatímco v předchozích titulech jsme poznali jedinečné osobnosti, nyní máme možnost prozkoumat kolektivní rozměr působivého příběhu.

Podrobně…

bitevni_pole_titan_1

Bitevní pole Titan

Bitevní pole Titan (Orig.) / 2007 / Česká republika / 34 min

Film vychází z půdorysu naučného dokumentu, na jehož základě se snaží domyslet důsledky vědeckých objevů.

Podrobně…

houba_main picture

Houba

Houba (Orig.) / 2000 / Česká republika / 57 min

Filmová esej se pokouší vysvětlit přírodu, vědu a civilizaci skrze struktury houby.

Podrobně…

Night_Sweat1

Night Sweat

Night Sweat (Orig.) / 2008 / Rakousko / 9 min

Nad černým lesem se vznáší modrá obloha. Mýtinu protíná blesk. Bílá měsíční koule je poseta černými skvrnami...

Podrobně…

Princip_Zufall_1

Prinzip Zufall

Prinzip Zufall (Orig.) / 2011 / Německo / 25 min

Paranormální experiment psychofyzika Dr. Johannese Hagela s vlakovou soupravou má dokázat něco, co nelze vysvětlit z hlediska pouhé fyziky.

Podrobně…

Black_Sun1

Black Sun

Die Schwarze Sonne (Orig.) / 1992 / Rakousko, Švýcarsko / 26 min

Snímek Black Sun vznikl podle povídky amerického sci-fi autora Samuele R. Delanyho, která vypráví o setkání „spacera“ a „frelka“...

Podrobně…Novinky

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

V pořadí již 9. vítězem unikátní filmové ceny Doc Alliance Selection Award se v neděli 7. srpna stala mladá režisérka Zaynê Akyol. Ocenění od roku 2008 uděluje mezinárodní platforma Doc Alliance. Původem kurdská filmařka dlouhodobě žijící v Kanadě převzala cenu během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu Locarno, spolu s oceněním z rukou ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance obdržela také finanční podporu budoucí tvorby ve výši 5 000 euro.

Číst dál…

- 8.8.2016 -

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Již od roku 2008 uděluje Doc Alliance mezinárodní cenu určenou především debutujícím režisérům. Ocenění Doc Alliance Selection Award napomáhá zviditelňovat výrazné autorské talenty a podporuje jejich budoucí tvorbu finanční odměnou 5 000 euro. I v roce 2016 síť Doc Alliance vybrala sedm výrazných snímků, které se ucházejí o titul již 9. vítěze ceny. Jméno nového držitele Doc Alliance Selection Award bude vyhlášeno 7. srpna 2016 během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu v Locarnu.

Číst dál…

- 13.6.2016 -

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Další novinky…