// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyStudentské filmové léto

student-film-summer

K letním měsícům neodmyslitelně patří cestování a studentské prázdniny. S DAFilms.cz můžete nyní spojit obojí v jedno a cestovat po prestižních filmových školách! Po oba letní měsíce pro vás chystáme přehlídku mladých dokumentárních talentů z Evropy, Latinské i Severní Ameriky. Bedlivě nás proto sledujte a na velkou letní dokumentární cestu se nalaďte výběrem více než desítky úspěšných studentských snímků známých i začínajících autorů. Studentské filmové léto startuje v týdnu od 6. do 12. července na DAFilms.cz zdarma!


Co vše musí mladý filmový tvůrce umět, aby se jeho jméno objevilo v katalozích předních filmových festivalů? Otázka, na kterou vám každý filmový profesionál dá odlišnou odpověď a kterou se na filmových školách snaží rozlousknout nejeden pedagog. Představujeme vám více než deset snímků, jejichž autoři dokázali této "tajné receptury" dosáhnout a které jejich studentské filmy posunuly do vysněné extraligy profesionálních režisérů.

O tom, jak klíčovým zlomem může být pro budoucí kariéru závěrečný studentský film, svědčí příklad světově respektovaného kanadského režiséra Petera Mettlera. Snímek SCISSERE, jímž Mettler uzavřel svá filmová studia v roce 1982, již plně odkazuje k jeho výjimečně citlivému a experimentálnímu přístupu k filmovým obrazům. Příběh psychiatrického pacienta, jenž poprvé opouští zdi léčebny a vtěluje se do myslí okolních postav, si po své premiéře odnesl prestižní cenu Normana McLarena.

V evropském kontextu známý český režisér Filip Remunda upoutal svým středometrážním debutem OBEC B. pozornost filmových kritiků v roce 2002. Freska ze života vesnice, jejíž středobod představuje účast lokálního fotbalového týmu ve sportovní extralize, si díky své hořce komediální povaze odnesla mnohé festivalové ceny diváků i ocenění z Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

O zásadním úspěchu studentského snímku lze také rozhodně mluvit v případě slovenského režiséra Mira Rema. Ten si za svůj filmový debut ARSY-VERSY odnesl přes 30 zahraničních ocenění, včetně ceny za nejlepší krátký snímek na italském Festivalu Dei Popoli nebo na kanadském filmovém klání Hot Docs. Důvod je zřejmý: citlivé, vizuálně poutavé vyprávění nabízí divákovi vhled do křehkého a originálního mikrokosmu mladého muže, jehož svět se otočil vzhůru nohama, aby mohl zkoumat ty, kteří jsou mu nejblíže - netopýry.

Ani experimentální tvorba však nezůstává studentským filmům cizí. V žánru experimentu z přehledu vyčnívá snímek české filmové teoretičky a filmařky Andrey Slovákové OBLAKA, meditace propojující procesy tvorby mraků s postupy myšlení a výtvarné tvorby, a rodinná paměťová hra TUNEDAKO SAMA MAKK zachycená švýcarskou režisérkou Mathilde Manderscheid na super 8 kameru. První letní výlet za studentskou tvorbou pak uzavírají společensky a kriticky laděné snímky – dokument ALDA originální slovenské autorky Viery Čákanyové věnovaný sledování života pacienta s Alzheimerovou chorobou a snímek VLÁDNOUT, PRACOVAT, VYDĚLÁVAT, MODLIT SE, HROUTIT SE bývalého studenta pražské FAMU Andrana Abramjana listující v kapitolách zániku současné společnosti perspektivou dávných civilizací.

Vpusťte studentské filmové léto na své obrazovky a v týdnu od 6. června 2015 s námi odstartujte dokumentární přehlídku mladých talentů!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Tunedako_sama_Makk_1

Tunedako sama Makk

Tunedako Sama Makk (Orig.) / 2010 / Švýcarsko / 10 min

Rodinná sága jako stvořená pro filmy super-8. Hlasy znějící trýznivými vzpomínkami v hloubavé a vlídné sondě do zakleté minulosti.

Podrobně…

telo_meho_tela_1

Tělo mého těla / EN Version

My Body's Body (Orig.) / 2012 / Česká republika / 24 min

Prostor mezi mateřskou láskou a laktační psychózou prostupuje intimita a křehkost kontrastující s tuhostí neměnného času zaramovaného bílou zimní krajinou. Film tak vypráví o něčem nesmírně základním...

Podrobně…

Obec_B_1

Obec B.

Obec B. (Orig.) / 2002 / Česká republika / 30 min

Blšany, nejmenší obec na světě s největším fotbalovým stadionem... Ke zhlédnutí zdarma!

Podrobně…

Alda_1

Alda

Alda (Orig.) / 2009 / Česká republika / 52 min

Film skrze osobní příbeh postupného zapomínaní reflektuje postoj postkomunistické společnosti ke své nedávné minulosti.

Podrobně…

scissere_1

Scissere

Scissere (Orig.) / 1982 / Kanada / 83 min

Za použití zdánlivě nevyčerpatelného repertoáru optických efektů vypráví snímek Scissere zážitky psychiatrického pacienta, který se poprvé vypraví za brány instituce, kde byl celá léta zavřený.

Podrobně…

Clouds_1

Oblaka

Oblaka (Orig.) / 2007 / Česká republika / 18 min

Lehce meteorologický film o vzniku, chování a bouření mraků...

Podrobně…

The Dike of Transcedence0

Hráz pomíjivosti

A mulandóság gátja (Orig.) / 2001 / Maďarsko / 13 min

Podrobně…

Vila Inocent0

Vila Inocent

Vila Inocent (Orig.) / 1996 / Česká republika / 29 min

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…