// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyStudentské filmové léto

student-film-summer

K letním měsícům neodmyslitelně patří cestování a studentské prázdniny. S DAFilms.cz můžete nyní spojit obojí v jedno a cestovat po prestižních filmových školách! Po oba letní měsíce pro vás chystáme přehlídku mladých dokumentárních talentů z Evropy, Latinské i Severní Ameriky. Bedlivě nás proto sledujte a na velkou letní dokumentární cestu se nalaďte výběrem více než desítky úspěšných studentských snímků známých i začínajících autorů. Studentské filmové léto startuje v týdnu od 6. do 12. července na DAFilms.cz zdarma!


Co vše musí mladý filmový tvůrce umět, aby se jeho jméno objevilo v katalozích předních filmových festivalů? Otázka, na kterou vám každý filmový profesionál dá odlišnou odpověď a kterou se na filmových školách snaží rozlousknout nejeden pedagog. Představujeme vám více než deset snímků, jejichž autoři dokázali této "tajné receptury" dosáhnout a které jejich studentské filmy posunuly do vysněné extraligy profesionálních režisérů.

O tom, jak klíčovým zlomem může být pro budoucí kariéru závěrečný studentský film, svědčí příklad světově respektovaného kanadského režiséra Petera Mettlera. Snímek SCISSERE, jímž Mettler uzavřel svá filmová studia v roce 1982, již plně odkazuje k jeho výjimečně citlivému a experimentálnímu přístupu k filmovým obrazům. Příběh psychiatrického pacienta, jenž poprvé opouští zdi léčebny a vtěluje se do myslí okolních postav, si po své premiéře odnesl prestižní cenu Normana McLarena.

V evropském kontextu známý český režisér Filip Remunda upoutal svým středometrážním debutem OBEC B. pozornost filmových kritiků v roce 2002. Freska ze života vesnice, jejíž středobod představuje účast lokálního fotbalového týmu ve sportovní extralize, si díky své hořce komediální povaze odnesla mnohé festivalové ceny diváků i ocenění z Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

O zásadním úspěchu studentského snímku lze také rozhodně mluvit v případě slovenského režiséra Mira Rema. Ten si za svůj filmový debut ARSY-VERSY odnesl přes 30 zahraničních ocenění, včetně ceny za nejlepší krátký snímek na italském Festivalu Dei Popoli nebo na kanadském filmovém klání Hot Docs. Důvod je zřejmý: citlivé, vizuálně poutavé vyprávění nabízí divákovi vhled do křehkého a originálního mikrokosmu mladého muže, jehož svět se otočil vzhůru nohama, aby mohl zkoumat ty, kteří jsou mu nejblíže - netopýry.

Ani experimentální tvorba však nezůstává studentským filmům cizí. V žánru experimentu z přehledu vyčnívá snímek české filmové teoretičky a filmařky Andrey Slovákové OBLAKA, meditace propojující procesy tvorby mraků s postupy myšlení a výtvarné tvorby, a rodinná paměťová hra TUNEDAKO SAMA MAKK zachycená švýcarskou režisérkou Mathilde Manderscheid na super 8 kameru. První letní výlet za studentskou tvorbou pak uzavírají společensky a kriticky laděné snímky – dokument ALDA originální slovenské autorky Viery Čákanyové věnovaný sledování života pacienta s Alzheimerovou chorobou a snímek VLÁDNOUT, PRACOVAT, VYDĚLÁVAT, MODLIT SE, HROUTIT SE bývalého studenta pražské FAMU Andrana Abramjana listující v kapitolách zániku současné společnosti perspektivou dávných civilizací.

Vpusťte studentské filmové léto na své obrazovky a v týdnu od 6. června 2015 s námi odstartujte dokumentární přehlídku mladých talentů!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Vinegar (JAZZ WAR)1

OCET (JAZZ WAR)

OCET (JAZZ WAR) (Orig.) / 2001 / Česká republika / 22 min

Režisér Vít Klusák natáčí film o svém otci, známém hudebním skladateli Emilu Viklickém, ten však odmítne ve filmu účinkovat. Vzniká tak portrét bez portrétovaného.

Podrobně…

ARSY_VERSY_1

ARSY-VERSY

ARSY-VERSY (Orig.) / 2009 / Slovensko / 23 min

Film je životným príbehom matky a jej syna Ľuboša, ktorý otočil svet hore nohami. Ľuboš unikol zo sveta ľudí, aby žil v čo najväčšej symbióze s prírodou, odletel na planétu kde žijú len motýle - inteligentné bytosti...

Podrobně…

Tunedako_sama_Makk_1

Tunedako sama Makk

Tunedako Sama Makk (Orig.) / 2010 / Švýcarsko / 10 min

Rodinná sága jako stvořená pro filmy super-8. Hlasy znějící trýznivými vzpomínkami v hloubavé a vlídné sondě do zakleté minulosti.

Podrobně…

telo_meho_tela_1

Tělo mého těla / EN Version

My Body's Body (Orig.) / 2012 / Česká republika / 24 min

Prostor mezi mateřskou láskou a laktační psychózou prostupuje intimita a křehkost kontrastující s tuhostí neměnného času zaramovaného bílou zimní krajinou. Film tak vypráví o něčem nesmírně základním...

Podrobně…

Obec_B_1

Obec B.

Obec B. (Orig.) / 2002 / Česká republika / 30 min

Blšany, nejmenší obec na světě s největším fotbalovým stadionem... Ke zhlédnutí zdarma!

Podrobně…

Alda_1

Alda

Alda (Orig.) / 2009 / Česká republika / 52 min

Film skrze osobní příbeh postupného zapomínaní reflektuje postoj postkomunistické společnosti ke své nedávné minulosti.

Podrobně…

scissere_1

Scissere

Scissere (Orig.) / 1982 / Kanada / 83 min

Za použití zdánlivě nevyčerpatelného repertoáru optických efektů vypráví snímek Scissere zážitky psychiatrického pacienta, který se poprvé vypraví za brány instituce, kde byl celá léta zavřený.

Podrobně…

Clouds_1

Oblaka

Oblaka (Orig.) / 2007 / Česká republika / 18 min

Lehce meteorologický film o vzniku, chování a bouření mraků...

Podrobně…

The Dike of Transcedence0

Hráz pomíjivosti

A mulandóság gátja (Orig.) / 2001 / Maďarsko / 13 min

Podrobně…

Vila Inocent0

Vila Inocent

Vila Inocent (Orig.) / 1996 / Česká republika / 29 min

Podrobně…Novinky

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Již od roku 2008 uděluje Doc Alliance mezinárodní cenu určenou především debutujícím režisérům. Ocenění Doc Alliance Selection Award napomáhá zviditelňovat výrazné autorské talenty a podporuje jejich budoucí tvorbu finanční odměnou 5 000 euro. I v roce 2016 síť Doc Alliance vybrala sedm výrazných snímků, které se ucházejí o titul již 9. vítěze ceny. Jméno nového držitele Doc Alliance Selection Award bude vyhlášeno 7. srpna 2016 během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu v Locarnu.

Číst dál…

- 13.6.2016 -

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Svět sám pro sebe - Rozhovor s režisérem Sławomirem Batyrou

Svět sám pro sebe - Rozhovor s režisérem Sławomirem Batyrou

Přečtěte si exkluzivní interview s polským filmařem Sławomirem Batyrou, režisérem snímku THE GREAT THEATRE. V něm vás autor provede zákoutími svého krátkého filmu tak, jako jeho snímek provádí diváky zákoutími největšího operního domu na světě. Je libo lístky do opery, nebo do kina? Co takhle na obojí?

Číst dál…

- 20.4.2016 -

Další novinky…