Po dlouhá staletí si svět myslel, že čas lze zachytit pouze literárním vyprávěním a prostor výhradně malbou. Pak ale přišel film, který v čase rozhýbal statická prostorová políčka a po něm moderní fyzika, která čas i prostor posunula mimo hranice lidské představivosti. Co je čas, kde je prostor a jak fungují společně? Sledujte pět lekcí z filmové filosofie v týdnu od 30. května do 5. června na DAFilms.cz zdarma!
Přestože je čas univerzální mírou a hodiny se točí jedním směrem, vnímání času v našich životech je více nežli rozmanité. Někdo si stěžuje na nedostatek času, jiný čas „honí“, anebo je jím doháněn. V technologiemi nadměrně vybaveném světě jakoby čas letěl rychleji, zatímco v tradičních krajinách zůstává klidným souputníkem našich dnů, nikoliv jejich soupeřem. A pak je tu specifický čas snění, kdy se odpoutáváme nejenom od míst, v nichž právě pobýváme, ale i od svého vědomí a kdy se jedna hodina může zdát být celým lidským životem. Ponořte se do hledání nových časoprostorových dimenzí na DAFilms.cz!
Kde je štěstí? Spočívá na konkrétním místě, anebo v pocitu, který je na místě nezávislý? Ptá se ve své experimentálně laděné cestovatelské odyseji rakouský režisér Johannes Gierlinger, jehož snímky uchvacují jak diváky světových festivalů, tak v prestižních galeriích. Režisérův snímek THE FORTUNE YOU SEEK IS IN ANOTHER COOKIE představuje 16 milimetrovou poctu impresionickým snímkům francouzského filmového esejisty Chrise Markera, který ke vztahu času a prostoru ve snímku Sans Soleil poznamenal: „In the 19th century, mankind had come to terms with space, and the great question of the 20th was the coexistence of different concepts of time.“ Zatímco tak Gierlinger dynamicky putuje s kamerou po nejrůznějších místech světa, od revoltujícího Gezi Parku v Istanbulu, ulic Santiago de Chile až po Atacamskou poušť, jeho klíčová otázka po štěstí nad ním zůstává nehybně viset.
K dalšímu z významných francouzských myslitelů odkazuje také snímek FACS OF LIFE dvojice režisérů Silvie Maglioni a Graema Thomsona. Ten se inspiruje prací filosofa Gillesa Deleuze a jeho představami o rizomatickém uspořádání světa. Dvojice autorů společně prochází místy konkrétně spjatými s postavou slavného filosofa, zatímco nechává svoji kameru rozpouštět v Deleuzově koncepci společnosti a myšlení bez hranic. Hranice, konkrétně pak ty mezi městem a přírodou, prozkoumává celovečerní portugalská esej LACRAU. Režisér João Vladimiro se v ní pokouší najít samotný počátek lidské zkušenosti s okolním světem v jeho prvotní, technologiemi a zvyklostmi nezprostředkované podobě.
Počátek, to je ale také dětství, na které většina z nás však nemá tolik vzpomínek. Uchylujeme se proto k fotoalbům, rodinným vyprávěním, až nakonec stačí vstup na místo, v němž jsme vyrůstali a stroj času, jenž nás přenese do dětství, začne okamžitě fungovat. Právě kouzlo místa dětských let zkoumá snímek APT. + CAR + ALL I HAVE AND OWN mladé švédské režisérky Clary Bodén. Poslední část pomyslné filmové lekce pak obstarává Philipp Hartmann, který svůj celovečerní snímek TIME GOES BY LIKE A ROARING LION pojímá coby osobní terapii své chronofobie, strachu z času.
Ať už hledáte v dokumentárním filmu lék, náznaky odpovědí, nebo otázky, na DAFilms.cz jste vždy na správné adrese!
Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.