// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyJi.hlavský manifest (1997-2016)

Touch_1

Pod tímto názvem nabízíme od 24. října do 6. listopadu na DAFilms.cz přehlídku dokumentárních esejí uvedených na MFDF Ji.hlava. Nenechte si ujít ty největší festivalové perly uplynulých dvaceti let!


Jelikož se festival koná v Čechách, nepřekvapuje silné zastoupení snímků domácí provenience. Ne početně, ale kvalitou. Nejstarší z dokumentů Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství režiséra Karla Vachka jako by znovu nabýval na aktuálnosti. Složitá koláž s filozoficko-sociologickou hloubkou zachycuje situaci v Československu před volbami 1990. Jednu z hlavních rolí tak "hraje" i Václav Havel. Služebně druhým nejstarším dokumentárním filmem Ji.hlavského manifestu je Houba Víta Janečka. Sbírání hub je českým národním sportem a tak nepřekvapuje, že autor pojal tyto lesní plodiny jako vykladače vesmíru. Dokumentarista Radek Tůma (1976), který rád experimentuje s formou a hranicí mezi dokumentem a fikcí, pak završuje trojici českých dokumentů experimentálním barokním westernem Plani di giardini ideali.

Pestrá je samozřejmě i přehlídka zahraničních dokumentárních filmů Ji.hlavského manifestu a diváci si díky ní mohou rozšířit obzory jak v oblasti uměleckého vnímání, tak geografické. Dokumentární film Chuť kumysu Belgičana Xaviera Christiaense je niterná empatická pouť Kazachstánem a Kyrgyzstánem. Stockholmská umělecká dvojice Lars Bergström (1962) a Mats Bigert (1965) zabodovala na MFDF Ji.hlava přesně před deseti lety se stylizovaným imaginativním filmem Poslední večeře, v němž se dokumentární materiál týkající se trestu smrti spojuje s důslednou stylizací, ikonickou instalací a animací.

Ze Severní Ameriky pak "pochází" snímek Fascinace Mikea Hoolbooma, vycházející z archivního materiálu a autorských obrazů Colina Campbella (1942–2001), jednoho z nejvýraznějších kanadských videoumělců. Na stejném kontinentu vznikl i Dotek Shelly Silver - jde o subjektivní filmovou esej upozorňující na konstruovanost každého uměleckého díla.

Dámy a pánové, vysoká škola uměleckého dokumentu právě začíná!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Fascination_1

Fascinace

Fascination (Orig.) / 2006 / Kanada / 70 min

V portrétní koláži prací, archivního materiálu a autorských obrazů Colina Campbella (1942–2001), jednoho z nejvýraznějších kanadských videoumělců, hledá Mike Hoolboom paralely s vlastní tvorbou. Klade širší otázky o videu jako médiu a uvádí rozhovory s kanadskými umělci. Vzniká celek s netradičním přístupem k filmovému vyprávění.

Podrobně…

You Will Never Understand This1

Nikdy to nepochopíš

Das wirst du nie verstehen (Orig.) / 2003 / Rakousko / 52 min

U stolu s koláčem a kávou sedí tři staré dámy. Zdánlivě všední rodinné setkání ale v otázkách po minulosti přináší strategii vyprávění a mlčení...

Podrobně…

houba_main picture

Houba

Houba (Orig.) / 2000 / Česká republika / 57 min

Filmová esej se pokouší vysvětlit přírodu, vědu a civilizaci skrze struktury houby.

Podrobně…

Touch_1

Touch

Touch (Orig.) / 2013 / Spojené státy / 67 min

Jistý muž se po padesáti letech vrací do newyorské Čínské čtvrti, aby se postaral o umírající matku. Je to knihovník, katalogizátor a pořizovač záznamů, gay, pozorovatel a imitátor. Ve volném čase sbírá obrazy – svých současníků a spolupracovníků. Pozorujeme je spolu s ním, ukrytí ve tmě pod pláštěm neviditelnosti, který je výhodou i prokletím zároveň.

Podrobně…

Last_Supper_1

Last Supper

Sista maltiden (Orig.) / 2005 / Švédsko / 57 min

The last supper has been given to prisoners facing the death penalty as long as the punishment has existed. The tradition stems from funeral rites where the deceased person was given food on his deathbed to protect him on his journey to the afterlife. Today, the ritual of giving the last supper to the condemned person has been detached from its origin, and can be perceived to be as absurd as the punishment it accompanies...

Podrobně…

plani_di_giardini_ideali_1

Plani Di Giardini Ideali

Plani Di Giardini Ideali (Orig.) / 2008 / Česká republika / 105 min

Vratislav Brabenec, básník, hudebník a zahradník, stojí ve středu barokního westernu, všehomírného filmu, který dokumentárně zachycuje hru a kde hra se stává dokumentem, neboť lidskou tvořivost nelze ohraničit, a tak ve stejné rovině mohou stát úvahy o vyměřování zahrad i zamžený poetismus vlaku lásky společně s divadelním představením, díky němuž se ve filmu prolíná smyslnost s metafyzickou úzkostí, žízeň po životě s démonií smrti a zániku.

Podrobně…

in comparison

Pro srovnání

Zum Vergleich (Orig.) / 2009 / Německo, Rakousko / 62 min

Harun Farocki pozoruje jednotlivé kroky výroby a použití cihel v Africe, Indii a Evropě a porovnává jejich rozdílné tradice. Místo komentátora nechává promlouvat obraz a pracuje s barvou, pohybem a zvukem cihel. Ty symbolizují základní stavební jednotku společenských vztahů i ekonomických struktur.

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…