// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyDokumentarista času: Retrospektiva Sergeje Loznitsy

Loznitsa

Svými filmy umí vzbudit všeobecnou pozornost. Festivalové poroty v jeho případě nešetří cenami, jak se ukázalo již v Cannes, Karlových Varech či na dokumentární Ji.hlavě. Diváky okouzluje klidným tempem poetických obrazů, jimiž naposledy zachytil i revoluční události na kyjevském náměstí MAJDAN. Poprvé se Sergeji Loznitsovi, režisérovi výrazných hraných snímků My Joy a In the Fog, dostává další pocty - uvedení online světové filmové přehlídky. Desítku Loznitsových dokumentů, včetně dosud nezveřejněné filmové masterclass, uvádí od 1. do 14. prosince zdarma portál DAFilms.cz.První světová online retrospektiva režiséra Sergeje Loznitsy se dočkala velkolepého zakončení! Po dvoutýdenním uvedení desítky režisérových dokumentárních snímků nabízí portál DAFilms.cz od soboty 13. do neděle 21. prosince možnost zdarma exkluzivně zhlédnout Loznitsův poslední, aktuálně diskutovaný a cenami ověnčený snímek MAJDAN!


Ukrajinskou revoluci, která započala na přelomu zimy minulého roku jako protestní hnutí proti bývalému prezidentovi země Viktoru Janukovyčovi, ve filmu režisér zachytil pomocí dlouhých záběrů davových scén, které roztříštil momenty bezprostředního násilí střetů policie s demonstranty natočenými na mobilní telefon.

Proč se Loznitsa rozhodl právě pro tento režisérský přístup? „Je to lidové hnutí a já jsem ve svém snímku chtěl ukázat, že jeho předmětem je právě lid. Kdybych se zaměřil na jednotlivé postavy – na pouhé dvě, tři, čtyři, pět postav – už by se nejednalo o příběh celého národa. Už by to bylo jen o jednotlivých postavách…“ (Filmcomment, 3. 11. 2014)

Snímek, který byl premiérově uveden během zvláštní projekce na festivalu v Cannes, si již vysloužil několik mezinárodních ocenění. Hlavní filmovou cenu získal například na rumunském Astra Film Festivalu, naposledy pak zvítězil před několika dny na dokumentárním klání 55. ročníku italského Festivalu Dei Popoli v Miláně.

Nenechte si ujít aktuální světové dění v podání režisérské hvězdy Sergeje Loznitsy zdarma od 13. do 21. prosince na DAFilms.cz!

Upozornění: Film je z důvodu licenční smlouvy dostupný v následujících zemích: Rusko, Ázerbajdžán, Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldávie, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán, Gruzie, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Izrael, Albánie, Rakousko, Finsko, Španělsko, veškeré státy Střední a Latinské Ameriky.


Původem ukrajinský režisér Sergej Loznitsa představuje na filmovém poli výjimečnou a originální osobnost. S kladným přijetím se u kritiků i diváků setkávají jeho dokumentární i hrané snímky, za které si odnesl celou řadu ocenění z předních světových festivalů v Cannes, Torontu, Paříži či v Karlových Varech. Studium technické univerzity a zkušenost z práce v oblasti vývoje umělé inteligence se v Loznitsových filmech dostávají do kontrastu s poetickým jazykem, jímž režisér trpělivě a ve vizuálně působivých detailech sleduje filmová vyprávění často zasazená do prostředí východní Evropy a tradičního Ruska.

“Když začnete pracovat na novém filmu, je to jako když vyvíjíte úplně novou vědeckou teorii. Je jen na vás, jak daleko v tvůrčím procesu zajdete. (...) Ale všechno vždycky začíná znova od začátku. Máte-li uspět, nemůžete skončit ve slepé uličce. Film je teorém, který musí dospět ke konečnému závěru,” popisuje sám režisér vlastní tvůrčí proces.

První online filmová přehlídka Loznitsovy tvorby nabízí divákům z celého světa celkem devět dokumentárních snímků představujících autorovu práci od roku 2000 až po současnost. Navíc uvádí ve světové premiéře dosud nezveřejněnou Loznitsovu masterclass, kterou režisér pronesl k divákům polského festivalu Doc Planete Warsaw na jaře letošního roku. Pod názvem "Authenticity and the Phenomenon of Cinema" ukrývá jedinečnou možnost proniknout do autorova originálního uvažování o filmovém médiu.

Z online přehlídky by divákům rozhodně neměly uniknout snímky, za které si režisér odnesl hned několik prestižních filmových cen. Černobílý film ARTĚL (2006), který v roce 2007 získal ocenění na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, zachycuje prostřednictvím hypnotizující estetiky dlouhých filmových záběrů na první pohled banální každodenní život ruské vesnice, díky níž se nenápadná činnost, jakou je rybolov, stává překvapivým a niterným zápasem.

Netradiční vhled do starobylých tradic udržovaných i v moderní společnosti přináší populární snímek MILAGRE DE SANTO ANTONIO (2012), pozorující rituál svěcení zvířat na severu Portugalska. Naopak humor a ironii, s níž Loznitsa glosuje sovětskou politickou propagandu, do filmové přehlídky vnáší filmová koláž REVUE (2008), v níž režisér odlehčeným tónem na základě práce s vizuálními materiály sovětské propagandy 50. a 60. let odhaluje mytologii komunistické minulosti.

Sledujte zdarma první světovou online retrospektivu Sergeje Loznitsy od 1. do 14. prosince exkluzivně na DAFilms.cz!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

masterclass

Masterclass Sergeje Loznitsy

MASTERCLASS - Sergei Loznitsa (Orig.) / 2013 / Polsko / 90 min

Masterclass slavného ruského režiséra Sergeje Loznitsy, tvůrce oceňovaných dokumentárních a hraných filmů.

Podrobně…

Landscape_1

Krajina

Landschaft (Orig.) / 2003 / Rusko / 60 min

Strohé, sebe stravující stylistické cvičení představuje skoro jediný posouvající se záběr, jímž jako by do sebe svinutá zimní krajina pozorovala ty, kteří ji chtějí skutečně vidět...

Podrobně…

Fabrika

Továrna

Fabrika (Orig.) / 2004 / Rusko / 30 min

Film zobrazuje jeden den provozu v továrně. Skládá se ze dvou částí: první nese název Ocel, druhá Sádra. Film pojednává o lidské bytosti jako součásti lidského světa. Kov vyráběný lidmi je zotročuje a omezuje jejich život na pouhé reflexy.

Podrobně…

artel_5

Artěl

Artel (Orig.) / 2006 / Rusko / 30 min

Cena pro nejlepší dokument ze střední a východní Evropy, MFDF Jihlava 2007

Čtveřice mladých mužů se v drsných přírodních podmínkách snaží vyrvat ze zamrzlého jezera uprostřed zasněžených ruských plání něco k obživě.

Podrobně…

The_Miracle_Of_Saint_Anthony_1

The Miracle Of Saint Anthony

Milagre De Santo António (Orig.) / 2012 / Portugalsko / 40 min

V polovině června pořádají obyvatelé vesnice Santo Antonio de Mixoes da Serra v portugalském kraji Valdreu na oslavu svátku svého patrona velmi neobvyklý obřad.

Podrobně…

Letter_1

Letter

Pismo (Orig.) / 2012 / Nizozemsko, Rusko / 20 min

Odlehlá vesnice na severozápadě Ruska. Ve starém dřevěném domě se nalézá psychiatrická léčebna. Jako by se toho místa ani jeho obyvatel nedotkla civilizace. V tomto neposkvrněném prostředí nezaslechnete srozumitelný lidský hlas a bolest je tu tlumená.

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…