// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyKde žije Český lev? Online na DAFilms.cz!

Cesky_lev_vizual_2015

Hlavní české filmové ceny Český lev poznají již tuto sobotu 21. února své nové majitele. Mezi nimi nebude chybět ani čerstvý vítěz kategorie Nejlepší dokumentární film. O titul se uchází pětice známých a populárních snímků K oblakům vzhlížíme, Magický hlas rebelky, Olga, Století Miroslava Zikmunda a Život podle Václava Havla. Všechny nominované filmy máte jedinečnou možnosti zhlédnout zdarma či za malý poplatek od pondělí 16. do neděle 22. února! Zároveň se nezapomeňte zapojit do hlasování a zvolit si vlastního diváckého vítěze prestižní ceny!


Již posedmé v řadě přináší dokumentární portál DAFilms.cz filmovému publiku možnost zhlédnout pětici dokumentů nominovaných na cenu Českého lva v prostředí internetu v průběhu týdne slavnostního předávání cen. "Jedná se o již tradiční akci portálu DAFilms.cz, která se snaží podpořit a zpropagovat český dokument mezi co nejširší skupinou domácího i zahraničního publika. Máme radost, že tento rok mají čeští diváci možnost online zhlédnout všech pět nominovaných dokumentů a hlasovat pro ten snímek, který je nejvíce oslovil. Věřím, že se jedná o atraktivní výběr, který se setkává s kladným přijetím u kritiků i diváků," uvádí k filmové události Diana Tabakov z portálu DAFilms.cz.

Díky svému říjnovému vítězství na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava představuje horkého favorita ceny snímek režiséra Martina Duška K OBLAKŮM VZHLÍŽÍME. Dokument, který již českou filmovou tvorbu reprezentoval například na prestižním amsterdamském filmovém festivalu IDFA, nechává diváky nahlédnout do reality života v severních Čechách, tvrdě poznamenané vysokou mírou nezaměstnanosti. Na příběhu hlavního hrdiny, jehož životní naplnění představují automobilová tuningová setkání, režisér vykresluje trpký boj o štěstí a vlastní místo ve společnosti. Přední dáma českého dokumentu Olga Sommerová vstupuje do filmového klání se snímkem MAGICKÝ HLAS REBELKY. Dokumentární portrét nabízí intimní pohled do soukromého, profesního a politického života zpěvačky Marty Kubišové. Dokument, v němž se objevuje mnoho známých tváří domácí kulturní a politické scény, například Václav Neckář, Václav Havel či hudební publicista Jiří Černý, zprostředkovává komplikovanou životní situaci zpěvačky, jež se aktivním odporem vůči komunistickému režimu ocitla na okraji společnosti, aby v klíčových momentech listopadu 1989 opět vystoupila před jásající davy jako symbol nezlomné víry a pevného politického přesvědčení.

Silné a nepřehlédnutelné postavy českých kulturních a politických dějin představují také další tři nominované snímky. STOLETÍ MIROSLAVA ZIKMUNDA v režii Petra Horkého podává první hlubší svědectví o osobním životě klíčové figury českých zahraničních výprav Miroslava Zikmunda. Jaká je životní zkušenost muže, jenž vystoupal jako první Čech na Kilimandžáro, setkal se s předními světovými politiky, byl u rozpadu koloniální Afriky a ve svém stoletém životě prožil celou moderní historii Československa a České republiky od habsburské monarchie až po první samostatný český stát?

Poslední dvojice nominovaných snímků má k sobě díky postavám hlavních hrdinů více než blízko. Zatímco dokument OLGA režiséra Miroslava Janka zobrazuje osobnost manželky prvního českého prezidenta Václava Havla Olgy Havlové, druhý snímek ŽIVOT PODLE VÁCLAVA HAVLA je věnovaný přímo osobě prezidenta. Spíše v pozadí stojící Olga Havlová je na základě dokumentu vykreslena jako jedna ze stěžejních postav politického disentu 70. a 80. let a pro svoji přátelskou a upřímnou povahu také vyhledávaná přítelkyně mnoha osobností zapojených do hnutí československého undergroundu. Dokument ŽIVOT PODLE VÁCLAVA HAVLA, jenž je biografickým podáním mnohovrstevnaté osoby Václava Havla jako muže, umělce, bohéma, člena undergroundu i oficiálního politika, okořeňuje nominovanou pětici filmů o skutečnost, že hraný počin režisérky dokumentu Andrey Sedláčkové Fair Play je na cenu Českého lva nominován hned v deseti kategoriích.

Jaký z pěti nominovaných dokumentů si odnese sošku Českého lva se diváci dozví již v sobotu 21. února. Poprvé si však svého vítěze mohou zvolit také diváci online. Společně se zpřístupněním nominovaných snímků nabízí portál DAFilms.cz jedinečnou šanci zvolit si diváckého vítěze v kategorii nejlepší dokumentární film! Pomocí jednoduchého hlasování mohou dát diváci hlas svému oblíbenému snímku a porovnat, nakolik se jejich filmový vkus shoduje s většinou českého publika, a hlavně pak s odbornými akademiky. Hlasování, stejně tak jako nominované snímky, poběží na stránkách portálu až do neděle 22. února.

Zkroťte Českého dokumentárního lva online v týdnu od 16. do 22. února na DAFilms.cz!


Filmy Magický hlas rebelky, Olga a Život podle Václava Havla jsou v týdnu od 16. do 22. února k dispozici ZDARMA. Filmy K oblakům vzhlížíme a Století Miroslava Zikmunda můžete zhlédnout za drobný poplatek.


Hlasování bylo uzavřeno

Výsledky:
  • Olga (41%)
  • Magický hlas rebelky (10%)
  • Život podle Václava Havla (6%)
  • K oblakům vzhlížíme (25%)
  • Století Miroslava Zikmunda (16%)

Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Olga_1

Olga

Olga (Orig.) / 2014 / Česká republika / 87 min

Zpráva o sledování objekta, který odmítal vypovídat a dělal si, co chtěl.

Podrobně…

Magicky_hlas_rebelky_1

Magický hlas rebelky

Magický hlas rebelky (Orig.) / 2014 / Česká republika / 85 min

Marta Kubišová setrvala se ctí dvacet let v odporu proti komunistickému režimu. Trojnásobná Zlatá slavice z let 1966, 1968 a 1969 byla ve svém strmém profesním vzletu sestřelena ruskými okupačními tanky, které obsadily Československo...

Podrobně…

Zivot_podle_Vaclava_Havla_1

Život podle Václava Havla

Život podle Václava Havla (Orig.) / 2014 / Česká republika / 71 min

Dokument Andrey Sedláčkové je portrétem muže, jehož život byl bohatý na paradoxy, který vědomě činil ze svého života drama plné kontrastů, a jenž vždy jednal podle svého svědomí.

Podrobně…

K_oblakum_vzhlizime_1

K oblakům vzhlížíme

K oblakům vzhlížíme (Orig.) / 2014 / Česká republika / 66 min

Jemná love story z drsného severu Čech. Ženy se v Ráďově životě střídají stejně rychle jako tuningové srazy. Jediné, co zůstává, je jeho rozpadající se Ford Escort, který pro něj znamená vše. Ráďův mikrosvět je lemovaný bílým plyšem, prozářený zelenými diodami a povzbuzovaný řvoucím výfukem motoru. Když ale svůj svět opouští, naráží na tvrdou realitu a své vlastní limity.

Podrobně…

Stoleti_Miroslava_Zikmunda_1

Století Miroslava Zikmunda

Století Miroslava Zikmunda (Orig.) / 2014 / Česká republika / 93 min

Životopisný film Století Miroslava Zikmunda přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…