// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyNabízíme vám best of 2015!

best_of_2015

Na samotný závěr roku 2015 vám přinášíme výběr filmů, které u vás měly největší ohlas. Sledovat je můžete zdarma, a to až do neděle 3. ledna. Udělejte si o vánočních svátcích a na Nový rok čas na kvalitní dokumenty!


Nabízíme vám výrazné filmy autorů, jako je Viktor Kossakovskij, Mike Hoolboom, Peter Mettler, Sergej Loznica, Åsa Sandzén a další, filmy prakticky ze všech kontinentů, ale také masterclasses významných režisérů - Petera Tscherkasského (Outer Space, Instruction for a Light and Sound Machine) či Wernera Herzoga (např. Jeskyně zapomenutých snů, Fitzcarraldo, Vojcek, Grizzly Man ad.)

Občanská válka v Sýrii uvrhla tamější obyvatele do stavu permanentní nejistoty. Odejít, nebo zůstat? Film Prokletí (Haunted) sleduje devět hrdinů, kteří musejí být neustále připraveni, že budou nuceni náhle opustit své domovy. Syrská režisérka Liwaa Yazji se tímto svým debutem nesmazatelně zapsala na mapu současného dokumentu.

Imitace života je film experimentátorské ikony Mika Hoolbooma, meta-film, který je originálním komentářem k situaci dějin filmu. Imitace života se skládají z deseti kapitol, každá je nesena zvolenou intonací a jednotným kinematografickým stylem.

Aleksandar Nikolić, srbsko-britský režisér, natočil působivý film Srbský právník o obhájci Radovana Karadžiče a Slobodana Miloševiče. Tato psychologická sonda, uvedená na MFDF Ji.hlava, vypovídá o osobní situaci právníka i o naší současnosti.

Přímo soud, a to neuvěřitelný soud s až děsivě obyčejným člověkem, pak zachycuje film The Specialist, a Portrait of a Modern Criminal. Snímek o poslušnosti a zodpovědnosti, který čerpá z 350 hodin vzácného filmového materiálu natočeného během soudu s Adolfem Eichmannem v roce 1961 v Jeruzalémě, vykresluje portrét odborníka na řešení problémů, moderního zločince. Snímek byl inspirován kontroverzní knihou Hannah Arendtové „Eichmann v Jeruzalémě, zpráva o banalitě zla“.

Viktor Kossakovskij se vydal se po stopách protinožců, tedy obyvatel protilehlých míst zeměkoule. Mistr poetického dokumentu natáčel film Ať žijí protinožci na Havaji, u Bajkalu, na Novém Zélandu a v Argentině, vytvořil vizuálně ohromující obraz krajiny a člověka a našel fascinující i humorné paralely mezi (doslova) protikladnými civilizačními i environmentálními prvky.

Peter Mettler posunul možnosti filmu snímkem Konec času. Natáčel švýcarské vědce, kteří zkoumají čas ve 27 kilometrů dlouhém urychlovači částic, lávu na Havajských ostrovech i pohřeb nedaleko místa Buddhova osvícení. Hlavním tématem jeho filmu je lidské vnímání času.

Still Born je slovy tvůrců animovaný dokument o ztrátě, vzteku a zármutku. Srdeční vada způsobí, že pár, který má být brzy rodiči, stojí před strašnou volbou. Časopis Variety Still Born označil za milník moderní animace a pochválil film v recenzi nejen za osobní notu ve vyprávění, ale také za inspiraci Janem Švankmajerem a Billem Plymptonem. Film ocenila i porota DOK Leipzig a dalších festivalů.

Snímek Summer of Goliath je propojením dokumentu a fikce a vypráví rozmanité příběhy obyvatel města Huilotepec na mexickém venkově.

Foreign Parts v duchu nejlepších tradic amerického dokumentu objevují podivnou komunitu. Jde o enklávu skrytou ve stínu nového stadionu baseballového týmu New York Mets, čtvrť Willets Point, která je industriální zónou určenou k demolici, plnou vrakovišť a autoopraven, zato bez chodníků či odpadního potrubí.

Tiha K. Gudac ve filmu Nahý ostrov pátrá po tom, co se dělo s jejím dědečkem během čtyř let, kdy byl nezvěstný. On sám to totiž nikomu až do své smrti neprozradil a v rodině se o minulosti nesmělo po celých šedesát let mluvit. Až po pádu komunismu v Jugoslávii vyšlo najevo, že byl vězněm gulagu na Nahém ostrově.

Propaganda sleduje chilské prezidentské volby v roce 2013 a zachycuje jedny z největších nepokojů posledních let. Vizuální cesta nahlížející do jedinečných zákoutí politických kampaní vybízí k zamyšlení nad složitým vztahem mezi politiky a občany z pohledu několika místních filmových tvůrců.

Jedním z českých zástupců v "best of" výběru je film Zkušenost exorcisty, monolog P. Vojtěcha Kodeta líčícího svoji zkušenost s dušemi uchvácenými zlou mocí. Snímek proložený citacemi ze spisku Raula Salvucciho stojí na promluvě, jež se výhradně týká zapovězeného tématu exorcismu.

Film Martina Duška K oblakům vzhlížíme neobvykle strohým a přitom kinematografickým stylem vystihuje životní pocit vyřazené generace mladých lidí nejen na severu Čech, ale i v celé současné Evropě. Ráďa, hlavní hrdina filmu ze severních Čech, žije tuningem aut. Jeho mikrosvět je lemovaný bílým plyšem, prozářený zelenými diodami a povzbuzovaný řvoucím výfukem motoru. Když ale Ráďa svůj svět opouští, naráží na tvrdou realitu a své vlastní limity.

Sergej Loznica v dlouhých, téměř výhradně statických záběrech filmu s lakonickým názvem Majdan zachytil dění během přelomových ukrajinských událostí. Během nich se Majdan stal domovem statisíců obyčejných Ukrajinců a rozhodoval o budoucím směřování země. Sergej Loznica natočil ryzí dokumentární zprávu plnou intenzivních obrazů.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Imitations_of_Life_1

Imitace života

Imitations of Life (Orig.) / 2003 / Kanada / 75 min

Even in this film Mike Hoolboom works with the history of film, with material that is not untangled from interpretations...

Podrobně…

Masterclass_Tscherkassky

Masterclass - Peter Tscherkassky

Masterclass - Peter Tscherkassky (Orig.) / 2014 / Česká republika, Rakousko / 82 min

Masterclass Petera Tscherkasskyho začíná projekcí snímku Instructions for a Light and Sound Machine, který měl premiéru na festivalu v Cannes v rámci nezávislé sekce Quinzaine des réalisateurs. Samotnou masterclass autor věnuje analýze tohoto filmu...

Podrobně…

Haunted_1

Prokletí

Maskoon (Orig.) / 2014 / Sýrie / 113 min

Občanská válka v Sýrii uvrhla tamější obyvatele do stavu permanentní nejistoty. Sledujeme devět hrdinů, kteří musejí být neustále připraveni, že budou nuceni náhle opustit své domovy. Zmar a vykořeněnost postav zdůrazňují záměrně nedokonalé záběry z ruční kamery či zrnitý obraz z konverzací na Skypeu.

Začínající syrská režisérka Liwaa Yazji se zatím pohybovala hlavně v divadelním prostředí. Upozornila na sebe scénářem k televiznímu seriálu The Brothers (2013). Prokletí jsou jejím režijním debutem.

Podrobně…

Foreign_Parts_1

Foreign Parts

Foreign Parts (Orig.) / 2010 / Francie, Spojené státy / 80 min

Enkláva skrytá ve stínu nového stadionu baseballového týmu New York Mets, čtvrť Willets Point, je industriální zónou určenou k demolici. Oblast plná vrakovišť a autoopraven, zato bez chodníků či odpadního potrubí, je zralá na městskou výstavbu. Snímek však objevuje podivnou komunitu, kde se čile obchoduje s autovraky, odpadem a recyklovanými díly.

Podrobně…

Naked_Island_1

Nahý ostrov

Naked Island (Orig.) / 2014 / Chorvatsko / 76 min

Před třemi generacemi a šesti desetiletími zmizel na čtyři roky jeden mladý muž. Utrpení, kterým během té doby prošel on i jeho rodina, je na dlouhá léta poznamenalo. Ten mladý muž byl můj děda a jeho rodina je mojí rodinou. Desítky let bylo téma dědova věznění zakázaným tématem...

Podrobně…

K_oblakum_vzhlizime_1

K oblakům vzhlížíme

K oblakům vzhlížíme (Orig.) / 2014 / Česká republika / 66 min

Jemná love story z drsného severu Čech. Ženy se v Ráďově životě střídají stejně rychle jako tuningové srazy. Jediné, co zůstává, je jeho rozpadající se Ford Escort, který pro něj znamená vše. Ráďův mikrosvět je lemovaný bílým plyšem, prozářený zelenými diodami a povzbuzovaný řvoucím výfukem motoru. Když ale svůj svět opouští, naráží na tvrdou realitu a své vlastní limity.

Podrobně…

Vivan_Las_Antipodas_CS_1

Ať žijí protinožci! / česká verze

¡Vivan las Antipodas! / CS version (Orig.) / 2011 / Argentina, Chile, Německo, Nizozemsko / 104 min

Více než dvě třetiny povrchu Země pokrývají oceány. Míst, která leží na planetě přesně proti sobě a jsou přitom obě obydlena, je tak velice málo. Victor Kossakovsky pro svůj nový film našel několik takových a vydal se po stopách protinožců, tedy obyvatel protilehlých míst zeměkoule...

Podrobně…

Antipodas_1

Ať žijí protinožci! / anglická verze

¡Vivan las Antipodas! / EN version (Orig.) / 2011 / Argentina, Chile, Německo, Nizozemsko / 104 min

Více než dvě třetiny povrchu Země pokrývají oceány. Míst, která leží na planetě přesně proti sobě a jsou přitom obě obydlena, je tak velice málo. Victor Kossakovsky pro svůj nový film našel několik takových a vydal se po stopách protinožců, tedy obyvatel protilehlých míst zeměkoule...

Podrobně…

Propaganda_1

Propaganda

Propaganda (Orig.) / 2014 / Chile / 61 min

Snímek sleduje prezidentské volby v roce 2013 a zachycuje jedny z největších nepokojů posledních let. Vizuální cesta nahlížející do jedinečných zákoutí politických kampaní vybízí k zamyšlení nad složitým vztahem mezi politiky a občany z pohledu několika místních filmových tvůrců.

Podrobně…

Maidan_1

Majdan

Maidan (Orig.) / 2014 / Nizozemsko, Ukrajina / 128 min

Když se na sklonku minulého roku začaly upírat k Ukrajině zraky celého světa, zkušený režisér Sergej Loznica pozastavil rozpracované projekty a v předtuše budoucích událostí se urychleně vydal do Kyjeva. Podařilo se mu zachytit jak první protestní týdny, kdy se vzduch naplnil vzájemnou solidaritou a harmonií, tak mrazivost pozdějších krvavých bojů v ulicích. Bez nabízející se akčnosti či heroičnosti mapuje průběh povstání v dlouhých, téměř výhradně statických záběrech...

Podrobně…

The_End_of_Time_1

Konec času

The End of Time (Orig.) / 2012 / Kanada, Švýcarsko / 109 min

Od švýcarských vědců, kteří zkoumají čas ve 27 kilometru dlouhém urychlovači částic, který ještě nedokážeme myslet, přes lávu, jež na jižní části havajského Velkého ostrova pohltila až na jeden všechny domy, až k výjevům z pohřbu, který probíhá nedaleko místa Buddhova osvícení. Petr Mettler opět posouvá možnosti filmu, tentokrát lidské vnímání času, vůbec povahu času...

Podrobně…

THE_SPECIALIST_1

THE SPECIALIST, portrait of a modern criminal

THE SPECIALIST, Portrait of a Modern Criminal (Orig.) / 1999 / Izrael / 128 min

Neuvěřitelný soud s až děsivě obyčejným člověkem. Snímek o poslušnosti a zodpovědnosti, který čerpá z 350 hodin vzácného filmového materiálu natočeného během soudu s Adolfem Eichmannem v roce 1961 v Jeruzalémě, vykresluje portrét odborníka na řešení problémů, moderního zločince...

Podrobně…

Werner_Herzog_Masterclass_1

Docs Against Gravity uvádí: Masterclass Wernera Herzoga

Docs Against Gravity presents: Masterclass of Werner Herzog (Orig.) / 2010 / Polsko / 163 min

Werner Herzog je známý tím, že cenami opovrhuje. Ale především, má svoji vlastní představu o tom, co je film. Myslí to napůl vážně, když tvrdí, že se nikdy nechtěl učit od jiných a sledovat jejich filmy.

Podrobně…

Zkusenost_exorcisty_1

Zkušenost exorcisty

Zkušenost exorcisty (Orig.) / 2011 / Česká republika / 17 min

Film je monologem P. Vojtěcha Kodeta, líčícího svoji zkušenost s dušemi uchvácenými zlou mocí...

Podrobně…

Verano_de_Goliat_1

Summer of Goliath

Verano de Goliat (Orig.) / 2011 / Mexiko / 78 min

Snímek Summer of Goliath je propojením dokumentu a fikce a vypráví rozmanité příběhy obyvatel města Huilotepec na mexickém venkově...

Podrobně…

still_born_1

Still Born

Still Born (Orig.) / 2014 / Švédsko / 9 min

A pregnant soon-to-be mother is forced to choose whether her beloved child should try to live or not with a cardiac malformation. Feelings of anger, powerlessness and immense grief overwhelm her.

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…