Až budu velká, chci být naživu

Autorský dokument sleduje několik postav českého středoškolského hnutí Fridays for Future, které chce přimět politiky k razantnímu řešení klimatické krize.

„Dokud politici odmítají dělat to, co se od nich čeká, a to je řešení vážných problémů, jako je klimatická krize, tak my odmítáme dělat to, co se čeká od nás, a to je chození do školy,“ říká na začátku autorského dokumentu Až budu velká, chci být naživu jeden z mluvčích českých Fridays for Future Petr Doubravský. Snímek Vladimíra Turnera na příkladu několika aktivních studentů ukazuje, jaké jsou jejich motivace k účasti na mezinárodním středoškolském hnutí, které pomohla nastartovat umanutá občanská angažovanost mladé Švédky Grety Thunberg.

Aktivita studentů dokázala proměnit debatu o klimatu a klimatické katastrofě i u nás v Česku. Zásadní problémy naší budoucí existence se pomalu prodírají na stránky hlavních českých médií, a to i přes velmi silný vliv klimaskepticismu, který u nás zosobňuje především bývalý prezident Václav Klaus. Turnerův film nabízí pohled dovnitř každodenní práce organizátorů při svolávání stávek a demonstrací napříč Českou republikou. Odhaluje ale i jejich strategie a ukazuje, jak vypadá kolektivní promýšlení cílů a požadavků studentského klimatického hnutí.

Studenti se ve dvacetiminutovém dokumentu Vladimíra Turnera rozpovídají také o tom, jakým postihům čelí ve svých školách a jak na jejich občanský aktivismus reagují pedagogové i rodiče. V některých případech nejde o příliš radostný pohled, přestože se situace školy od školy liší a někdy se radikálně různí i přístupy konkrétních vyučujících na jedné a téže škole.

Režie
Rok
2019
Země
  • Česká republika
Délka
20min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Chcete být pravidelně informováni o novinkách v junior programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít