How Big Is the Galaxy?

Režie
Rok 
2017
Země
  • Rusko
  • Estonsko
Délka
52min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Zakhar lives among the vast Arctic spaces of Siberia, 100 miles away from human dwellings. He is 7, but he has his own reindeer and tundra for pasture.

Zakhar lives among the vast Arctic spaces of Siberia, 100 miles away from human dwellings. He is 7, but he has his own reindeer and tundra for pasture. One day his nomad family is joined by a teacher, sent by the authorities to explain to the kids why why they need math and Putin. It’s the 1st grade for Zakhar and the 3rd for his brother Prokopy. The teacher is supposed to give them a standard set of knowledge, but Zakhar craves answers to millions questions about the world. We come to see how rigid the adult thinking is compared to the boy’s inquiring mind.

The schooling also bolsters the friendly rival between the brothers. Prokopy is bigger and stronger, but Zakhar is smarter. Small but exciting things happen to the children every day, and each errand turns into a thrilling adventure.

Režie
Rok
2017
Země
  • Rusko
  • Estonsko
Délka
52min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Detaily

Chcete být pravidelně informováni o novinkách v junior programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít