Kvíz 12+

Filmové triky Karla Zemana

Podívej se na filmy z kolekce Filmové triky Karla Zemana a vyzkoušej náš kvíz!

Tomáš Hodan Filmový dobrodruh Karel Zeman
Máte již dětský účet?
Přihlaste se, aby se vám počítaly body.
Začít kvíz
 1. quiz question image

  Kde se ocitne Baron Prášil s princeznou Biankou?

  Další otázka
 2. quiz question image

  Čím letí Baron Prášil na bojiště?

  Další otázka
 3. Který známý obraz se objeví ve vyprávění Barona Prášila? Umíte určit autory všech zmiňovaných děl?

  MONA LISA je snad nejslavnějším portrétem všech dob, který v 16. století namaloval italský renesanční tvůrce LEONARDO DA VINCI během svého pobytu v italské Florencii. Jedná se o olejomalbu, která je v současnosti vystavena v galerii Louvre v Paříži. Totožnost vyobrazené ženy je předmětem dohadů, teorií existuje několik, včetně té, že se jednalo o Da Vinciho matku. Malba byla v době svého vzniku převratná díky zvolené šířce záběru, rozostřenému pozadí, prokresleném stíňování a tónování, vysokou mírou detailů i malbou z poloprofilu a "očním kontaktem" s portrétovanou postavou. ZROZENÍ VENUŠE namaloval italský renesanční malíř SANDRO BOTTICELLI. Obraz DÍVKA S PERLOU je od nizozemského barokního malíře JANA VERMEERA.
  Další otázka
 4. quiz question image

  S kým odletí princezna Bianka na Měsíc?

  Další otázka
 5. quiz question image

  Jedním z výrazových prostředků ve filmu Baron Prášil bylo využití barvy. Se kterými barvami Karel Zeman ve filmu pracoval?

  Film BARON PRÁŠIL byl prvním filmem, kde se Karel Zeman rozhodl použít barvu. Vizuálního stylu bylo dosaženo barevným tónováním černobíle natočeného materiálu. Barevnost zde byla aktivním dramatickým prvkem. Vyjadřovala proměnu prostředí, nálad i dějových zvratů. ÚKOL NAVÍC: Zamysli se nad tím, co jednotlivé barvy představovaly. Jak jsi je osobně vnímal/a?
  Další otázka
 6. quiz question image

  Kolik kluků společně cestovalo do pravěku?

  Další otázka
 7. Kterého pravěkého tvora uviděli kluci jako první?

  Další otázka
 8. quiz question image

  Na kolik geologických období dělíme pravěk? Umíš je vyjmenovat?

  Z geologického hlediska dělíme pravěk na 6 období – prahory, starohory, prvohory, druhohory, třetihory a čtvrtohory. V PRAHORÁCH (archeozoikum, 4000 mil. - 2500 mil.) se začaly vytvářet nejstarší dodnes dochované horniny, vznikaly první organismy v podobě bakterií a sinic. V starohorách (proterozoikum, 2500 mil. - 542. mil.) vznikly první mnohobuněčné organismy a řasy. PRVOHORY (paleozoikum, 541 mil. - 252 mil.) se dělí na celkem 6 period - kambrium, ordovik, silur, devon, karbon a perm. V období prvohor došlo nejprve k tzv. kambrické explozi, kdy vznikalo velké množství nových druhů organismů. Objevují se měkkýše či členovci (např. trilobity), dochází k rozvoji ryb, obojživelníků i hmyzu. Rostliny vytvářely množství biomasy, z níž poté vznikalo černé uhlí. DRUHOHORY (mezozoikum, 252 mil. - 66. mil) zahrnují období zvaná trias, jura a křída. Druhohory jsou obdobím plazů a především dinosaurů, jejichž vymřením na konci křídy tato éra končí. TŘETIHORY (terciér, 66 mil. - 2,6 mil.) zahrnují periody paleogénu a neogénu. Je to období rozvoje savců, ptáků a krytosemenných rostlin. ČTVRTOHORY (2,6 mil. - současnost) zahrnují střídání ledových a meziledových dob. Dělí na starší čtvrtohory (pleistocén) a mladší čtvrtohory (holocén). V tomto období žili například mamuti a je příznačné také pro vývoj člověka. Pleistocén z historického hlediska zahrnuje starší dobu kamennou (paleolit), do holocénu řadíme střední dobu kamennou (mezolit), mladší dobu kamennou (neolit) a veškerá období od doby bronzové až po dnešek.
  Další otázka
 9. quiz question image

  Co bylo „vynálezem zkázy“?

  Další otázka
 10. quiz question image

  Jakým způsobem Inženýr Hart vyšle zprávu o strašlivé zbrani do světa?

  Další otázka
 11. quiz question image

  Komu se povede odvrátit hrozbu vynálezu zkázy?

  Profesor Roch vyhodí celý ostrov do povětří, čím nadobro zničí svůj vynález zkázy.
  Další otázka
 12. quiz question image

  Urči velikost filmového záběru

  Další otázka
 13. quiz question image

  Jak se jmenují noviny ve filmu Ukradená vzducholoď?

  Další otázka
 14. quiz question image

  Jaký název nese ponorka kapitána Nema?

  Další otázka
 15. quiz question image

  Jak se povede Jakoubkovi dostat z ostrova?

  Další otázka
 16. quiz question image

  Ve kterém městě Karel Zeman působil?

  KAREL ZEMAN patří mezi nejúspěšnější a nejvýznamnější světové filmaře. Společně s HERMÍNOU TÝRLOVOU a JIŘÍM TRNKOU je považován za zakladatele československého animovaného filmu. Karel Zeman působil a tvořil ve Zlíně, ve filmovém studiu na Kudlově, které dal v roce 1936 postavit Jan Antonín Baťa za účelem natáčení reklam, a vybavil jej moderní filmařskou technikou dovezenou ze Spojených států amerických. Ve Zlíně mimo jiné tvůrce působili i držitelé Oscara – ALEXANDER HACKENSCHMIED (Žít, 1964) a režisér ELMAR KLOS (Obchod na korze, 1965).
  Další otázka
 17. Kterým spisovatelem se Karel Zeman inspiroval při tvorbě filmů Vynález zkázy a Ukradená vzducholoď? Umíte určit, na motivy kterých děl tyto filmy vznikly?

  JULES VERNE (1828 - 1905) byl francouzský spisovatel dobrodružné literatury. Je považován za jednoho ze zakladatelů žánru vědeckofantastické literatury. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří Dvacet tisíc mil pod mořem, Cesta do středu Země, Ze Země na Měsíc, Cesta kolem světa za osmdesát dní či Tajuplný ostrov. KAREL ZEMAN byl velkým obdivovatelem díla Julese Verna, který byl spisovatelem jeho mládí. Na motivy románu DVA ROKY PRÁZDNIN vznikl film UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ. Film VYNÁLEZ ZKÁZY vznikl na motivy stejnojmenného románu. Karel Zeman na Julese Verna ve svých filmech i přímo odkazoval. ÚKOL NAVÍC: Zkus vyjmenovat alespoň jedno dílo dvou zbylých autorů.
  Další otázka
 18. quiz question image

  Proč jsou některé z filmů Karla Zemana pruhované?

  Filmy Karla Zemana jsou pověstné svou výtvarnou estetikou. Výtvarný styl filmu BARON PRÁŠIL byl inspirován rytinami GUSTAVA DORÉ z knižního vydání Barona Prášila, ve filmu VYNÁLEZ ZKÁZY zas oživil černobílé rytiny prvních ilustrátorů Verneových knih ÉDOUARDA RIOUA a LÉONA BENETTA.
  Další otázka
 19. quiz question image

  Jaký druh animace Karel Zeman ve svých filmech využíval?

  Karel Zeman ve svých přelomových filmových dílech kombinoval hraný i animovaný film a využíval celou řadu filmových postupů a triků, kterými inspiroval filmaře po celém světě (např. Tim Burton, Terry Gilliam, Wes Anderson, Michel Gondry). Typická pro něj byla technika děleného obrazu, dokreslovačka, využívání představených modelů, nahrazování živých herců loutkami u náročných trikových scén či vytváření fotografických koláží. Věnoval se jak ploškové, tak i loutkové animaci.
  Další otázka
 20. quiz question image

  Pokus se vytvořit trikovou scénu, která se ti nejvíce líbila. Nápovědu najdeš ve filmu Filmový dobrodruh Karel Zeman.

  K výsledku

Výsledek kvízu

0/20

Gratulujeme k pěknému výsledku!

Připsali jsme ti bodů.

Zkusit jiný kvíz Zavřít

Poslat svému Junioru

Zavřít