Fotografie není k dispozici.

Tatiana Chistova (Rusko)

Tatiana Chistova is Russian director and screenwriter, born in St.-Petersburg. Graduated from St-Petersburg University (Philological department, Master’s degree). Worked as assistant director in Lenfilm production studio. As 1-AD worked with world-famous Russian directors as Alexander Sokurov, Sergey Bodrov, Alexey Balabanov. Made an archive research for TV3 (France) AMIP production company and was an assistant in “Downfall” directed by Oliver Hirschbiegel. Later graduated Higher Courses for Film Directors in Moscow (the department of directing of feature and documentary movies), and started to write and direct her own films since.

Filmografie

 • Bless You!
  2020
 • Convictions
  2016
 • Frau, frau where’s the road to Pillau?
  2012
 • Different Speeches
  2010
 • We will get married or I will call you up one day
  2008

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít