Fotografie není k dispozici.

Marek Gajczak (Polsko)

Cinematographer and director of documentary and feature films. Graduate of the Łódź Film School at the cameramen faculty (1998) and the Masterclass for DOP camera operator workshops in Budapest. He received many international awards for his film etudes, including the Silver Tadpole at the Camerimage festival in Poland for his film “Sposób na Moravię” (A Method for Moravia). For the short film titled “Antychryst” (“Antichrist”) (2002) directed by Adam Guziński, he received the award for cinematography at the European Short Film Festival in Stuttgart-Ludwigsburg (2003). In 2006 he debuted as a director and screenwriter with a feature film “Pod powierzchnią” (The Underneath). Currently he primarily works as a cinematographer and director of documentaries.

Filmografie

  • Dragon Dreaming. The Great Turning
    2019
  • Jarocin. Rock for Freedom
    2016

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít