Ana Galizia (Brazílie)

Ana Galizia holds a degree in Film from Universidade Federal Fluminense (Brazil). Among her projects as cinematographer were the short films Mr. Fox by Daniel Nolasco, screened at the 58th Festival Intl. de Cine de Cartagena de Indias (Colômbia) and Empty on the Outside by Eduardo BP, screened at the 70th Cannes Film Festival - Cinéfondation (France). Unconfessions is her first project as a director; had its internacional premiere at 49th Visions du Réel (Switzerland), was screened, among others, at 66th San Sebastian Film Festival (Spain) and was awarded at 23th It's All True (Brazil) and 46th Huesca International Film Festival (Spain).

Filmografie

  • Unconfessions
    2018

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít