Luján Montes

Luján Montes (Argentina)

Luján Montes is a a filmmaker and photographer. Her work explores the edges between documentary and experimental cinema. She co-directed the independent and collective films: Impreso en Chilavert: Experiencia filmada (2006) and String Theory (2011). She also directed numerous short films in super 8 and 8 mm formats. Her works have been shown at several national and international film festivals, such as BAFICI (ARG), Rencontres Internationales Paris/Berlin (FR), and The FIlmmaker’s Coop (US). In 2018, she co-directed the film El ruido son las casas premiered at BAFICI and FIDMARSEILLE, where it got a Special Mention in the First Film Competition. Her second documentary is A few notes about MMM (2023). Both films were supported by the Argentine Cinema Institute (INCAA).

Filmografie

  • El ruido son las casas
    2018
  • String Theory
    2011
  • Impreso en Chilavert: Experiencia filmada
    2006

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít