Fotografie není k dispozici.

Na'ou Liu (Tchaj-wan)

Liu Na'ou (1905 - 1940) was a Taiwanese writer and filmmaker. Born into a southern Taiwanese family during its time as a Japanese colony, Liu would go on to spend several years studying in Japan itself, before relocating to Shanghai in 1926. Thus, Liu was exposed to a great number of cultural influences that would influence his own world view and aesthetic.

Liu’s life was cut short in 1940 following his assassination in Shanghai, a fate he shared with friend and fellow author/filmmaker Mu Shiying 穆時英, apparently for collaboration with the Japanese. The life and times he portrayed in his work were but a brief snapshot in history, but they remain somewhat of an enigma, buried as they are under the politically unappealing headings of ‘collaborationist’ and ‘reactionary’. The Chinese Cinema Blog

Filmografie

  • The Man Who Has a Camera
    1933

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít