Levan Adamia (Gruzie)

Born in 1972, Georgian citizen. Studied painting at Nikoladze Art School, Tbilisi Academy of Fine Arts and later in 1993-1997 film&television at Edinburgh University, graduated with a bachelor-of-arts degree. Since then Levan has made numerous documentary programmes and films for different TV channels. One of them, Kids Behind Bars, commissioned by BBC and Discovery channel, won him an Emmy for outstanding individual achievement in a craft, in 2002. In 2014 his film I am a little Georgian gained Commended Film award at Prix CIRCOM Regional. From 2000 to 2018 worked as a documentary film director at the Georgian Public Broadcaster, Channel 1. Currently a freelance filmmaker.

Filmografie

  • Jester’s Calendar
    2019
  • I am a little Georgian
    2014
  • Kids Behind Bars
    2002

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít