Fotografie není k dispozici.

Magda Jaroszewicz (Polsko)

Magda Jaroszewicz was born in 1986 and raised in Warsaw, Poland. She graduated from Theater and Per-forming Arts Studies at Jagiellonian University as well as film directing in the National Film School in Lodz. Her short fiction films The Death of a Czech Dog (2011), Wild Berries (2016) and the latest Shooting Stars (2019) were screened and awarded on many film festivals around the world. After finishing film school, she moved to Berlin. She researched and co-directed a Polish part of an international project for ARTE – 24 Hours Europe. A fellow of the ‘Haus am See’ program. 2019 Berlinale Talents alumni with her project Family Trip being selected for the Script Station program.


Photo (c) Zuzanna Szamocka-Švec

Filmografie

  • Shooting Stars
    2019
  • Wild Berries
    2016
  • The Death of a Czech Dog
    2011

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít