Fotografie není k dispozici.

Thorsten Trimpop (Německo)

Thorsten Trimpop is a filmmaker and visual artist based in Chicago. His latest film Furusato古里, is a human-scale portrait of a small town in Japan's nuclear exclusion zone. It premiered at DOK Leipzig, where it won the grand prize, the Golden Dove, and was shown at dozens of festivals. His first feature film, The Irrational Remains, premiered at the Berlin Film Festival and won numerous awards. For his new film he has been awarded a John Simon Guggenheim Foundation Memorial Award 2019.

Thorsten taught at the Massachusetts Institute of Technology, Harvard University, and Boston University. From 2014-17 he was a fellow at MIT Open Documentary Lab. He is currently an Assistant Professor at the School of the Art Institute Chicago.

Filmografie

 • Furusato
  2016
 • Everything Will Be Different
  2008
 • The Irrational Remains
  2005
 • Swimming Underground
  2002

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít