Fotografie není k dispozici.

Ghassan Halwani (Libanon)

Ghassan Halwani lives and works in Beirut. After a short film Jibraltar (2005), and due to the 2006 Israeli atrocious war on Lebanon he gave up the artist career and retired to do an illustration/animation artisan job to sustain his economies.He got involved in collaborations with Lebanese and Arab filmmakers, playwrights, contemporary artists, publishers, musicians, and sustained his political engagements.
Among his collaborations: a long contribution with playwright and artist Rabih Mroué, Takhabot a music video with Musician Tamer Abu Ghazaleh, a short animation for the feature documentary Lebanese Rocket Society by Joanna Hadgithomas and Khalil Joreige, Lucena: Obedience Training with Zoukak Theatre company, a short animation for the feature film 1982 by Oualid Mouaness.
In 2012, he judged inevitable not to work on a renewed political discourse on the matter of the disappeared and mass-graves in Lebanon that was completed in 2018 with the film Erased, Ascent of the Invisible.
Additionally, he is contributing to the creation of a national archive dedicated to the enforced disappearances in Lebanon.

Filmografie

  • Erased, Ascent of the Invisible
    2018
  • Jibraltar
    2005

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít