Fotografie není k dispozici.

Felix Van Groeningen (Belgie)

Felix van Groeningen (1977, Gent, Belgie) absolvoval v roce 2002 obor vizuální umění na Královské akademii múzických umění (KASK) v Gentu. Poté, co se podílel na několika divadelních projektech (jako režisér i herec), se definitivně rozhodl vrátit ke své první lásce – filmu.

Společně s producentem Dirkem Impensem z produkční firmy Menuet a kameramanem Rubenem Impensem už Groeningen natočil pět hraných filmů. Jeho celovečerním debutem byl film Steve + Sky (Steve + obloha, 2004), druhým filmem Dagen zonder lief (S přáteli jako tihle, 2007).

Do mezinárodní povědomí vstoupil svým třetím filmem Psanci osudu (De helaasheid der dingen, 2009), který byl vybrán do sekce Directors' Fortnight festivalu v Cannnes a na MFF v Istanbulu získal nejvyšší ocenění Zlatý tulipán. Snímek byl uveden na MFF Karlovy Vary v roce 2010.

Triumf přišel s filmem Přerušený kruh (The Broken Circle Breakdown, 2012), který byl nominován na Oscara a získal cenu LUX evropského parlamentu.

Na svém posledním filmu Beautiful Boy (2018) spolupracoval s produkční společností Brada Pitta.

Filmografie

 • Beautiful Boy
  2018
 • Belgica
  2016
 • Přerušený kruh
  2012
 • Psanci osudu
  2009
 • S přáteli jako tihle
  2007
 • Steve + obloha
  2004

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít