Fotografie není k dispozici.

Mili Pecherer (Francie)

After thousands of years of wandering, two immigrants from France and the USSR settled in the Holy Land. In 1988 they had Mili Pecherer as a fruit of their love.
Why does one leave his homeland? We don’t know.
Therefor Mili has taken off, and ever since she’s been strolling the byways, equipped with a small camera. She documents in a free-flow her meetings with ordinary people and animals, in their everyday lives, and transforms it into films.
Mili’s adventures have so far taken place in Israel, Finland, Russia, Spain and France, Supported by various institutions like the Bezalel Academy, NFCT, VGIK, Lahti university of applied sciences, BilbaoArte and Le Fresnoy - Studio national des arts contemporains.
She currently lives in Marseille, in order not to be too far from the sea.

Filmografie

 • How glorious it is to be a human being
  2018
 • La vie sans pompe
  2017
 • Yeruham off season
  2014
 • 2pac its olrait
  2012

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít