Fotografie není k dispozici.

Étienne de France (Francie)

Etienne de France (1984) is a french artist living and working in Paris. He studied Art History at Sorbonne University in Paris and Visual Arts at Iceland Academy of Arts in Reykjavik.

Unfolding his practice in a multidisciplinary and fragmented way, Etienne de France explores the relationships between notions of nature and landscape. Through the fields of sciences and architecture, Etienne de France create works using a variety of media such as video, writing, photography, sculpture and drawing. From a questioning on landscape as a space of imaginary and emancipation, he elaborates fictional and narrative maps.
Composed of serial elements, each project is the result of a long-term development, forming the visible bodies of his work. This process allows integrating the possibility of a dialogue between the exhibition’s space and the work, but also through the involvement of many ramifications, to extend the work, and to place it in a space for critical dialogs.

Filmografie

  • The Green Vessel
    2019
  • Looking for the Perfect Landscape
    2017
  • Tales of a Sea Cow
    2012

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít