Fotografie není k dispozici.

Dariusz Kowalski (Polsko)

A psychologist by training, a filmmaker by choice. During the Polish transformation, he participated in the production of the BBC mini-series In Solidarity directed by Bolesław Sulik. He co-founded one of the first independent production companies created after the fall of communism – Widark Film and Television Production. In the 1990s, the company produced educational and documentary films for Polish Television and non-governmental organisations, such as PAH [Polish Humanitarian Action] and the Helsinki Foundation for Human Rights. The organinzator and the first head of the festival "Watch Docs. Human Rights in Film". Since 2007, he has been associated with Ragusa Film, where, together with producer Lucyna Kowalska, they have been producing socially engaged films.

Filmografie

  • Three Sisters
    2017

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít