Fotografie není k dispozici.

Rossana Torres (Portugalsko)

Born in Romania while her parents were in political exile, she came back to Portugal as a child to live with her grandparents near Tondela, and later moved to Lisbon to study visual arts and cinema. For a few years, she worked as a film editor with different Portuguese filmmakers. In 1994, she moved to Mértola, where she teaches photography and video and tutors film and animation workshops for children and youngsters. In recent years, she has been collaborating with the association Os Filhos de Lumière in developing and implementing programs for artistic education through cinema. She founded the association Entre Imagem for film production as well as cultural and educational projects. She has co-directed three films with Hiroatsu Suzuki. Terra won the Best Portuguese Competition Award at Doclisboa’18.

Filmografie

  • Earth
    2018
  • The Taste of Créme Brulée
    2012
  • Green Belt
    2009

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít