Aino Suni (Finsko)

Aino Suni (1985) is a Helsinki-based film director and screenwriter. Suni graduated in 2014 as Master in Film Screenwriting from University of Salford, UK. Suni works both in fiction and documentary. Her first feature documentary Never Again (2018) about female gangsta rap artist Mercedes Bentso was a big hit in Love&Anarchy film festival and was selected in the national competition of Tampere film festival. Her short films Shake!, Turnaround and Wolf Carver have been selected in major film festivals. Suni's short popular documentary series Pussy Diaries was just released on YLE. Currently Suni is preparing for her first fiction feature, A Girl’s Room.

Filmografie

  • Shake!
    2019
  • Never Again
    2018

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít