Fotografie není k dispozici.

Vanessa Del Campo (Španělsko)

Vanessa del Campo is a Spanish filmmaker based in Belgium.

For her, filmmaking is a way to understand, question and connect with the world and hence, with herself. She believes in the role that filmmaking plays in terms of self-awareness and social engagement.

Vanessa completed a master in film at LUCA School of Arts, in Brussels. She has also studied at EICTV, in Cuba and Bande à Part Film School, in Barcelona.

Besides, Vanessa has always been very keen on performing arts: after a Postgraduate Course in Dramaturgy (Teatro de los Sentidos), she joined ProjectA Social Theatre Company in Barcelona, as playwright and actress.

As first career, she is an aerospace engineer: this background links her in a very direct and personal way to the story of the film Mars, Oman.

Filmografie

  • Mars, Oman
    2019
  • Sra. Pepita, no robar
    2019
  • Lollies
    2018

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít