Fotografie není k dispozici.

Lidija Burčak (Švýcarsko)

Lidija Burčak is a writer and director. She studied Visual Anthropology at Goldsmiths University, London. Her graduation film BROKEN SKIN was nominated for the Grierson Award 2019. In this work she combines her own and other peoples’ experiences of psoriasis. Intimacy is a leitmotif in her practice. Her work is mostly autobiographical and diary-like, meaning that it is led by intuition, instant emotions and a strong sense of storytelling. Her visual practice is playful, includes experiment and coincidence, trial and error. Her parents are from the former Yugoslavia. She was born and raised in Switzerland where she also works as a script supervisor for feature films.

Filmografie

 • Broken Skin
  2019
 • A translator with a camera
  2018
 • Sarma and Skype
  2017
 • Flat mood moment
  2016
 • Olivia - a Friendship
  2016
 • Scythes, rakes, super 8 and other old stuff
  2015

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít