Fotografie není k dispozici.

Sara Piñeros (Kolumbie)

Sara Piñeros is a Colombian Filmmaker graduated from the Film and Television Bachelor at the National University of Colombia. She is currently a candidate for a master's degree in Time Based Media at the University of Art in Linz, Austria. Her work focuses on digital video and analog photography and experiments with the audiovisual language of film essays, video letters and video diaries, investigating the different conceptions of the concept of "non-fiction". She is interested in reflecting on the processes in which memory is constructed from the personal archive, emphasising its creative power and questioning its veracity. That is why her work adopts documentary tools that are used as a means to explore the limits of the fictional and the "real".

Filmografie

  • We are like plants seeking the light
    2020
  • Background Noise
    2019
  • Imaginary Spaces
    2017

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít