Fotografie není k dispozici.

Nikolai Shengelaya (Gruzie)

Filmmaker Nikolai Shengelaya had a great effect on the development of Georgian cinema, taking it in innovative directions and establishing it as a major force in Soviet cinema. A poet and novelist in the early '20s, Shengelaya became an assistant director in 1924. He also co-wrote screenplays. After working under a number of filmmakers for a few years, he co-directed Giulli in 1927. The film distinguished itself for avoiding the clichés previously associated with Georgian cinema. Shengelaya's first solo feature, Eliso (1928), was one of the first films to accurately chronicle the history of the Caucasian people. His sons, Eldar and Georgi Shengelaya, both grew up to become prominent Georgian filmmakers and screenwriters. His grandson (Nikolai Shengelaya II, son of Georgi Shengelaya) is also in the business, as an art director and set designer.

Filmografie

 • Is kidev dabrundeba
  1943
 • Shav mtebshi
  1941
 • Samshoblo
  1940
 • Narinjis veli
  1937
 • 26 Commissars
  1932
 • Eliso
  1928
 • Giuli
  1927

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít