Fotografie není k dispozici.

Kote Mikaberidze (Gruzie)

Film director, scriptwriter, actor, painter and dubbing director.

From 1918, he worked as an actor at the Kutaisi and Batumi theaters, moving to Tbilisi drama studio in the 1920s. He started to act in films from 1921. His first screenplay RTVELI (The Harvest), based on Dziga Vertov’s “Kino-Eye” concept, was submitted to Tbilisi film studio in 1928, but was never produced.

In 1929, he made a silent film CHEMI BEBIA (My Grandmother, 1929), satire on bureaucracy, which considered as a central to the Georgian avant-garde movement and was banned by the Soviet regime for 40 years (until 1976).

Mikaberidze directed seven more films of various styles, forms and aesthetics, including a short documentary, a cartoon and several feature films. He was the first film director to adapt an episode of the 12th century Georgian epic Vepkhistqaosani (The Knight in the Panther’s Skin) that resulted in the 1936 film Kajeti.

Mikaberidze’s film directing career ended in 1957, when he was sentenced to two years in prison for anti-Soviet activates/statements and criticism of the film administration. After his repression, he would never direct the films again, after his release from a labor camp, he worked as a dubbing director at the Tbilisi film studio, producing the Georgian language versions of up to 50 films per year.

Filmografie

 • Zuriko da Muriko
  1952
 • Porposti
  1941
 • Dagvianebuli sasidzo
  1940
 • Qadjeti
  1937
 • Hasani
  1932
 • Chemi bebia
  1929

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít