Fotografie není k dispozici.

Misho Antadze (Gruzie)

Misho Antadze was born in 1993 in Tbilisi. In 2011 he left for California to study Film and Video Arts at the Arts Institute of California (CalArts). In 2014 his film "The Many Faces of Comrade Gelovani" was premiered at the Vienna Film Festival. Misho graduated from CalArts in 2015 and continued working in the US for the next two years as an editor, translator and a director. After finishing production of his full-length debut documentary The Harvest, Antadze moved to Amsterdam, where he is currently taking a researcher the Netherlands Film Academy Artistic Research In and Through Cinema program. His shorts have shown at Ann Arbor Film Festival, L’Age d’Or Brussels and others.

Filmografie

 • Ozymandias
  2020
 • The Harvest
  2019
 • Mariachi Plaza
  2017
 • The Many Faces of Comrade Gelovani
  2013

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít