Fotografie není k dispozici.

Kristof Bilsen (Belgie)

Kristof Bilsen did his Masters in Documentary Direction at the National Film and Television School (UK).
As a director/producer, he regularly teaches and gives workshops on documentary research, storytelling and production at LUCA School of Arts a.o. He also started WoodsDoc, a community documentary cinema based in Antwerp (Belgium).
Elephant's Dream, the feature documentary he directed and co-produced, screened at festivals worldwide, receiving various awards. As a director he has made several short, mid-length and feature documentaries and as a producer he (co) produced 3 feature documentaries. He is founder and manager of Limerick Films, a Belgian production company specializing in international co-productions.
He is also a EURODOC, IDFA Academy and Berlinale Talent Campus Graduate and one of the Jihlava's Emerging Producers 2019.

Filmografie

 • MOTHER
  2020
 • Elephant's Dream
  2014
 • Parallel Lives
  2011
 • The Perfect Belgian
  2010
 • Three Women
  2005/2020

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít