Fotografie není k dispozici.

Michel Hazanavicius (Francie)

Michel Hazanavicius was born and raised in Paris, France. His grandparents were originally from Lithuania, but relocated to France in the 1920s. Hazanavicius attended art school, and moved on to work as a director for commercials and television projects.
In 1999, he wrote and directed his first feature film Mes amis (1999), which featured his brother Serge Hazanavicius. His next feature film, spy parody, OSS 117: Le Caire, nid d'espions (2006) was a success at the French box office, and warranted a sequel, OSS 117: Rio ne répond plus (2009), which was also a hit. Hazanavicius came to the attention of international audiences with the release of an almost wordless film, The Artist (2011), which starred his wife, Bérénice Bejo and OSS 117 star Jean Dujardin. The film was a critical and popular hit, garnering many major nominations and awards.

Filmografie

 • Le prince oublié
  2020
 • Redoubtable
  2016
 • The Search
  2014
 • The Artist
  2011
 • OSS 117: Rio ne répond plus
  2009
 • OSS 117: Le Caire, nid d'espions
  2006
 • Mes amis
  1999

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít