Fotografie není k dispozici.

Isa Willinger (Německo)

Isa Willinger is a documentary filmmaker from Munich. She studied film at the University of Television and Film Munich and she has an MA in Slavic Studies and American Studies. Isa spent one year in New York City, on a Fulbright scholarship, enrolling in film and sociology programs at the New School University. In 2010, she started researching the Constructivist buildings, while she lived in Moscow on a scholarship by the DAAD. Isa has been working on topics like gender, social upheavals, human rights, film theory and embodied film perception. Michael Ballhaus produced a social spot that she wrote and directed, dealing with energy consumption. She is working as a film educator for Munich’s documentary film festival, and she is currently writing a book on the works of Russian-Ukrainian filmmaker Kira Muratova.

Filmografie

 • Hi, AI
  2019
 • Worte aus Stein
  2017
 • Fort von allen Sonnen
  2013
 • Pornoprotokolle
  2009
 • Maria
  2007
 • Regina, Vera, Alek – Russians in New York
  2005

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít