Významný český herec a režisér Hugo Haas se narodil v rodině brněnského židovského obchodníka s obuví. Studoval zpěv na brněnské konzervatoři. Po jejím absolutoriu získal angažmá v Národním divadle v Brně.
Od roku 1924 působil v Divadle Na Vinohradech v Praze a od roku 1930 v Národním divadle, kde působil až do své emigrace v roce 1939. Miláčkem publika se stal v době první republiky, krátce po nástupu zvuku. Ve filmu se od počátku třicátých let uplatňoval nejen jako herec, ale také jako autor nebo spoluautor námětů, scénářů i jako filmový režisér.
Jeho prvním úspěchem ve zvukovém filmu byla postava židovského obchodníka Načeradce v komedii Muži v offsidu (1931). Největší úspěch u diváků sklízely jeho autorské komedie Život je pes (1933), Mazlíček (1934), Ať žije nebožtík (1935), Švadlenka (1936) a Mravnost nade vše (1937), které režíroval Martin Frič. Jeho nejslavnější filmovou rolí se však stal doktor Galén z Čapkovy Bílé nemoci (1937), kterou si na filmové plátno přinesl z prken Národního divadla.
Jeho posledním českým filmem byla komedie Miroslava Cikána Andula vyhrála (1938). V roce 1939 dostal z rasových důvodů výpověď z Národního divadla. Krátce poté uprchl se svou manželkou přes Francii, Španělsko a Portugalsko až do USA. Jako herec a scénárista se krátce prosadil i v Hollywoodu. Od roku 1961 žil se svou manželkou ve Vídni. Do Československa zavítal už jen jednou v roce 1963. Zemřel několik dnů před koncem roku 1968 a je pohřben v Brně.
Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.