Fotografie není k dispozici.

Daphne van den Blink (Belgie)

Daphne van den Blink, born in 1985, graduated successfully from the KASK film school in 2017, with the short documentary Common Ground. A film that highlights the migration theme in an intimate way. 2Doc.nl included the film on the ‘Makers of Tomorrow’ digital platform. A platform for young, debuting, documentary talent. Besides a Master degree in Audiovisual Arts, Daphne van den Blink also obtained a Master in Art Education at LUCA School of Arts and a Bachelor degree in Social-Cultural Work at Hogeschool Utrecht.

Daphne participated in the first Belgian Ket&Doc workshop. The Flanders Audiovisual Fund (VAF) and broadcaster KETNET selected her to make Papamagneet which premiered at JEF Festival in 2020. Papamagneet is a documentary for children about missing and how to deal with it.

Also in 2020, Daphne has developed educational kits and a documentary workshop for JEF, Belgian distributor of youth and children films. This hands-on workshop introduces documentary filmmaking to children and let’s them experiment with different techniques.

Filmografie

  • Dad Magnet
    2020
  • Common Ground
    2017

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít