Fotografie není k dispozici.

Nelson G. Navarrete (Venezuela)

Nelson G. Navarrete is a filmmaker based in Los Angeles, CA. Nelson was born in Caracas, Venezuela and immigrated to the Bay Area at the age of 15. His filmmaking career began when he met the legendary rap artist Canserbero on a trip back home to Venezuela. Together, Nelson and Canserbero went on to create music videos that have changed the visual course of Latin American Hip Hop culture. Beginning in 2016, Nelson directed and produced his first feature film, A La Calle, a documentary that explores the complex political tensions of Venezuela in the last 6 years. The documentary premiered at DOCNYC in 2020. That same year, Nelson began writing and developing his first feature fiction, to be filmed in Medellin. Nelson is also the founder of Codigos, a pan-Latin production house showcasing artists from the United States and Latin America.

Filmografie

  • A La Calle
    2020

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít