Fotografie není k dispozici.

Sophie Fortier (Kanada)

Sophie Fortier was born in a farmers' village no bigger than a handkerchief. Groundhog hunting, BMX rides and Bazooka gum sweetened her childhood. Fascinated by all those humans living in parallel, she started dreaming of writing and traveling around the world as a kid - and soon developed a preference for the oddballs and underdogs around her. She studied communications and film at the Université du Québec à Montréal, where she directed her first short documentary, Des mots, des munitions (Titre official en anglais?), which was selected by international film festivals. She has since worn different hats on independent artistic projects, from fiction films to music videos, along with other documentaries. Now a film director and scriptwriter, she hand knits all her projects with the meticulousness of a watchmaker.

Filmografie

 • Porteurs de plumes
  2019
 • Exile to the Wild West
  2017
 • The soda machine
  2008
 • Memorium
  2005

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít