Fotografie není k dispozici.

Victor van Vloten (Nizozemsko)

Victor Johannes van Vloten (1983) started drawing upon entering primary school. At the age of nine he finished his first comic book. He has always been very intrigued by the movement of drawings and images on television and at a young age he was dedicated to become an animator. That was until his parents bought him a small camera. With that camera he discovered his real passion, making films.

Since 2003 he has been active as a writer and director of films and documentaries. In 2004 he started the company Art Blanche, where he mostly worked on free projects with independent film-maker Rudolf Borgart. He founded Arteffects in 2009 together with Robert van Wingerden, a company with a more commercial approach. At Arteffects as a creative director he is responsible for concepts and directing, and he is able to carry out his love of film with great passion.

In addition to his role at Arteffects, Victor works as a creative director at animation studio Supermassive. Here he is able to fulfill his childhood dream as an animator and still gets to see his drawings and ideas in motion.

Filmografie

  • Paul
    2015

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít