Virginija Vareikytė

Virginija Vareikytė (Litva)

Director Virginija Vareikytė is a Lithuanian based filmmaker, whose professional life is tightly connected with Italy. After graduating from Film and Television directing in the Academy of Music and Theatre in Lithuania, Virginija Vareikyte directed her first feature documentary Face Behind the Voice(2012) about a famous Lithuanian opera singer. The documentary was screened in cinemas throughout Lithuania. Her second documentary When We Talk About KGB (2016) focused on the psychological consequences that the Soviet regime and KGB violence had on society. The film was selected in more than 20 international film festivals. I‘ll Stand by You is her third feature documentary as a director. Currently, she is developing an archive documentary on the rescue operation of a six-year-old boy stuck in an artesian well in 1981, a Lithuanian - Italian co-production.

Filmografie

  • I'll Stand by You
    2021
  • When We Talk About KGB
    2016
  • Face Behind the Voice
    2012

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít